Huragan Laura widziany z kosmosu.
Źródło: Wikipedia Commons

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Sierpnia 2020

Huragan Laura uderzy dzisiaj w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Służby bezpieczeństwa ostrzegają, to może być kataklizm “nie do przetrwania”.

Obecnie żywioł oceniany jest na czwartą, w pięciostopniowej skali siły uderzenia. Laura dotarła już do stanu Luizjana, gdzie niszczy wszystko na swojej drodze.

Rekordowy sezon huraganowy

Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 30 listopada. Jak dotychczas jest to rekordowy sezon, liczba tworzących się huraganów i burz tropikalnych jest ogromna. W 2020 roku uformowało się już 13 huraganów, z czego huragan Laura, który obecnie dociera do wybrzeży Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych w historii tego typu zjawiskiem. Sprawę komplikuje trwająca wciąż pandemia COVID-19 co skutecznie utrudnia akcje ewakuacyjne na zagrożonych terenach. Dotychczas najsilniejszym huraganem, który uderzył w Stany Zjednoczone w tym sezonie huraganowym była Hanna, podczas tego monsunu wiatr wiał z prędkością przekraczającą 150 kilometrów na godzinę. Podczas huraganu Laura wiatr wieje o ponad 100 kilometrów na godzinę szybciej.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Jeden z najsilniejszych huraganów w historii

Huragan Laura jest jednym z najsilniejszych huraganów jaki uderzył w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Żywioł kieruje się w stronę granicy Teksasu i Luizjany. Dotychczas ewakuowano już 600 tysięcy osób. “Mój rząd jest w stałym kontakcie ze służbami kryzysowymi Teksasu, Luizjany i Arkansas. Słuchajcie władz lokalnych. Jesteśmy z wami” - podzielił się na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Pomimo apelu prezydenta USA, około 150 mieszkańców z ewakuowanych terenów odmówiło opuszczenia domu.

Spędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokSpędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokCzytaj dalej

Narodowe Centrum Huraganów alarmuje

W oficjalnym komunikacie Narodowego Centrum Huraganów USA możemy przeczytać, że huraganowi Laura towarzyszy ekstremalnie silny wiatr, nagłe powodzie i ogromne, sztormowe fale. Według meteorologów siła wiatru może osiągnąć nawet 240 kilometrów na godzinę, a ściana wody może wedrzeć się na 64 kilometry w głąb lądu.

Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?Czytaj dalej

Szacuje się, że huragan podniesie poziom wody nawet o 6 metrów. “To, że na brzegu pojawi się ściana wody o wysokości dwóch pięter, jest dla większości osób ciężkie do wyobrażenia. Ale właśnie to się stanie” - informuje Benjamin Schott z Narodowego Centrum Huraganów. Laura jest siódmym huraganem, który dotarł do wybrzeży Stanów Zjednoczonych w tym roku co stanowi nowy rekord pod tym względem. Wcześniejsze rekordy odnotowywano w 1886 i 1916 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]
  2. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  3. Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę
  4. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko

Następny artykuł