Burza i grad prognoza pogody
Źródło: Unsplash

Mieszkańcy 5 województw muszą mieć się na baczności. Nawałnice oraz gradobicia w środę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Czerwca 2020

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia dla pięciu województw. Mogą pojawić się tam poważne burze z gradem. W niektórych częściach Polski temperatura osiągnie nawet 26 stopni Celsjusza.

IMGW wystosowało nowe ostrzeżenia na środę. Dotyczą pięciu województw.

Ostrzeżenia meteorologiczne na środę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia dla pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Oznacz to, że w rejonach południowo-wschodniej Polski mogą dziś mieć miejsce poważne burze z lokalną możliwością opadów gradu. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" - ostrzega IMGW.

W całej Polsce mają dziś być umiarkowane temperatury dobiegające do 23 stopni Celsjusza na zachodzie, przez około 22-23 stopnie w centralnej części kraju (w Warszawie nawet 26), po wschód, gdzie najcieplej ma być w Lublinie - 26 stopni. Kolejne dni zapowiadają się na dość ciepłe, jednak cały czas obserwować będziemy znaczne zachmurzenie i odbywać się będą przelotne opady deszczu.

Alert 1 stopnia

Ostrzeżenia 1 stopnia wystosowane przez IMGW dla wspomnianych wyżej pięciu województw oznaczają nawet zagrożenie życia lub strat materialnych. "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania" - informuje IMGW. Synoptycy radzą, aby na bierząco śledzić informacje pogodowe.

Zobacz także:

  1. Epidemia w Polsce jest na krzywej krytycznej. Wszystko zależy od nas
  2. Szczepionka przeciw COVID-19 wpisana do obowiązkowego kalendarza szczepień? Szumowski tego nie wyklucza
  3. Przejmujący apel WHO. Sytuacja na świecie pogarsza się
  4. W Polsce coraz większa liczba nowych przypadków. Wirusolog wyjaśnia przyczynęNastępny artykuł