Pioruny na nocnym niebie. Las, miasto.
Źródło: Pixabay

Zagrzmi w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia dla kolejnych województw

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

Po trzech dniach ustabilizowanej pogody poprzedzonej gwałtownymi burzami i 30 stopniowymi upałami, do Polski zawitają dwa niże - silny, znad Bałkanów i Morza Czarnego i słabszy znad Bałtyku, które w efekcie doprowadzą do załamania pogody i pojawienia się burz na terenie kraju.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dwóch województw, grzmieć będzie w całej Polsce.

Burze z gradem w dwóch województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa podkarpackiego i większej części województwa lubelskiego. Na tych terenach może dojść do gwałtownych wyładowań atmosferycznych, prognozowane są burze z gradem i silny wiatr osiągający prędkość 65 km/h. Będzie też mocno padało, do 30 mm. We wtorek pogoda będzie jeszcze ustabilizowana w większej części kraju, temperatury wahać się będą od 19 stopni Celsjusza w Kielcach i Katowicach, do 26 stopni w Szczecinie.

Kolejne dni przyniosą załamanie

W środę pogoda zacznie się psuć szczególnie na południu i wschodzie Polski. Mieszkańcy województwa małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i podlaskiego mogą spodziewać się burz i opadów deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenia z przejaśnieniami. Tego dnia wzrosną również temperatury, w całym kraju słupki rtęci będą wskazywać od 25 do 27 stopnic Celsjusza, wyjątkiem Kraków i Katowice, tam 22 i 23 stopnie.

Mapa przedstawiająca pogodę w Polsce w środę 17 czerwca 2020 roku.

Czwartek burzowy w całym kraju

W czwartek zagrzmi już w całym kraju. Lokalnie mogą występować również burze z gradem. Temperatura w dalszym ciągu wysoka, podobnie jak w środę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki tysiące Polaków otrzymały alert SMS-owy zawierający ostrzeżenie. Będzie niezwykle niebezpiecznie
  2. Naukowcy nie mają wątpliwości. Lato będzie jednym z najgorętszych od dawna
  3. Powodzie, burze, tornada i plagi komarów. Zmiany klimatyczne zaczynają dawać się we znaki
  4. Naukowcy znaleźli sposób na globalne ocieplenie. Klucz do sukcesu, to piasek

Następny artykuł