Ulica po ulewie. zalana droga, biegnące dzieci, jadący przez wodę samochód.
Źródło: Wikipedia Commons

IMGW wydało alert najwyższego stopnia. Pogoda w Polsce jest szalenie niebezpieczna

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Czerwca 2020

Rano informowaliśmy o tym, że sytuacja meteorologiczna w Polsce jest niezwykle trudno. Wczorajsze ulewy doprowadziły do podtopień, powodzi, bardzo dużych strat materialnych. IMGW informowało rano, że na najbardziej zagrożonych terenach utrzymuje się alert drugiego stopnia, teraz się to zmieniło.

150 interwencji strażackich w powiecie limanowskim, kompletnie zalany szpital w Szczyrzycu, a w większości wsi nie ma prądu. Na południu Polski sytuacja pogodowa dramatycznie się pogarsza.

Bardzo niespokojna pogoda

Jak podają lokalne władze w województwie małopolskim, sytuacja jest szczególnie zła w kilku powiatach i gminach. “Prawie cały powiat jest zalany” - mówił dzisiaj rano aspirant sztabowy Czesław Kulik ze straży pożarnej w Limanowej. Gwałtowne i silne ulewy bardzo negatywnie wpłynęły również na miejscowości w tamtym rejonie Polski. W gminie Tymbark, Jodłownik, Dobra nie ma prądu, drogi są zalane co utrudnia akcje ratownicze. W związku z ulewnymi deszczami trzeba było ewakuować pacjentów szpitala w Szczyrzycu na wyższe kondygnacje budynku.

Najwyższy alert pogodowy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował się podnieść stopień ostrzeżenia meteorologicznego do najwyższego poziomu dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w województwie małopolskim. W tamtym rejonie w przeciągu ostatniej nocy spadło od 100 do 150 mm deszczu. "Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego" - tłumaczy IMGW.

Ostrzeżenia hydrologiczne również trzeciego stopnia

Silne opady w południowej części kraju sprawiły, że IMGW podniosło również, do trzeciego stopnia, hydrologiczne ostrzeżenia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń
  2. Zalane miasta i szpitale. Ostatnia noc w Polsce okazała się wyjątkowo katastroficzna, ponad 1,6 tys. interwencji
  3. Poziom wody niebezpiecznie się podnosi. Zagrożonych jest 13 województw
  4. IMGW: Ostrzeżenia przed burzami dla ponad połowy kraju. Niebezpieczna zjawiska nie odpuszczą

Następny artykuł