Lekcja informatyki w przedszkolu. Dzieci z laptopami przy stoliku.
Źródło: flickr

Czy szkoły powinny kłaść większy nacisk na naukę informatyki kosztem języka polskiego?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Września 2020

Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz! To powiedzenie zna każdy z nas, jednak które dziedziny nauki są najważniejsze i najbardziej przyszłościowe? Rozkład zajęć w polskich szkołach to temat dyskusji, która ciągnie się od lat.

Nauka w szkole podstawowej i średniej ma ogromne znaczenie na to, w którym kierunku edukacyjnym pójdą nasze pociechy. Jeżeli szkoła w odpowiedni sposób zainteresuje i przedstawi pewne aspekty różnych dziedzin nauki, to może to popchnąć lub zupełnie zniechęcić młodzież od dalszej edukacji w tym temacie. Sprawa jest szczególnie trudna w przypadku nauk ścisłych.

Nauka informatyki to przyszłość...

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że nauki ścisłe, a przede wszystkim informatyka są najważniejszą gałęzią edukacji, która w przeciągu najbliższych dekad będzie jedynie zyskiwać na atrakcyjności, a rynek pracy będzie pękał w szwach od ofert pracy dla utalentowanych programistów. Ciężko się z takim rozumowaniem nie zgodzić, ponieważ już teraz możemy zaobserwować, że duże firmy są w stanie płacić ogromne pieniądze nawet na niższych stanowiskach związanych z informatyką. Jest to jednak trudny kierunek ścieżki zawodowej, do którego w obecnych czasach szkoły przygotowują raczej połowicznie (optymistycznie zakładając). Wielu studentów informatyki narzeka, że szkoła średnia nie przygotowała ich na to, co czeka ich na informatycznych studiach, przez co duża ich część poddaje się i zmienia kierunek, na bardziej przystępną ścieżkę edukacji.

Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa PolsatOgromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa PolsatCzytaj dalej

…ale należy pamiętać o humanistach.

Nie każdy jednak ma uwarunkowania do nauk ścisłych, wielu uczniów może się po prostu tymi tematami nie interesować, a przejawiać wybitne uzdolnienia w przedmiotach humanistycznych. Pomimo dosyć krzywdzącego wizerunku humanistów na rynku pracy, sytuacja zmienia się dosyć dynamicznie i osoby, które sprawnie posługują się słowem pisanym i nie mają trudności z bezbłędnym formułowaniem zdań bez problemu są w stanie znaleźć sobie pracę, szczególnie w marketingu i zawodach związanych z mediami społecznościowymi. Prawdziwi eksperci w tych dziedzinach muszą jednak łączyć ze sobą umiejętności humanistyczne i ścisłe, ponieważ praca taka opiera się przede wszystkim na chłodnej kalkulacji.

Ujawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarmUjawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarmCzytaj dalej

Czy informatyka powinna mieć pierwszeństwo przed językiem polskim?

Pojawia się więc pytanie, czy polskie szkoły powinny położyć większy nacisk na naukę informatyki niż na przykład języka polskiego? A może wystarczyłoby, że w obecnym wymiarze godzin nauczyciele informatyki musieliby wprowadzać bardziej wymagający program dla uczniów? Jakie jest Twoje zdanie w tej dyskusji?

Następny artykuł