Dziecko korzystające z tableta w przedszkolu.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy lekcje informatyki powinny zostać wprowadzone już w przedszkolu?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Października 2020

Nowe technologie na stałe zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Gdzie się nie odwrócimy, zobaczymy kogoś ze smartfonem, tabletem czy słuchawkami bezprzewodowymi, a horyzont przecinają liczne anteny nadające sygnał dla Internetu, z którego korzystamy praktycznie cały czas. Czy w czasach opanowanych przez technologię powinniśmy uczyć nasze dzieci korzystania z niej od najmłodszych lat?

Wiele osób narzeka, że nowe technologie nas otoczyły i mają negatywny wpływ na człowieka. Rozwoju nie da się cofnąć, ale może z odpowiednim podejściem możemy się nauczyć jak korzystać z nowinek technologicznych w bezpieczny i rozważny sposób? Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu byłoby wprowadzenie zajęć informatycznych już na najwcześniejszym etapie edukacji.

Zjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyZjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyCzytaj dalej

Negatywny wpływ technologii na życie człowieka

Jeszcze 15 lat temu telefon komórkowy służył nam do dzwonienia, ewentualnie pisania SMS-ów. Obecnie jest on najważniejszym gadżetem praktycznie każdego człowieka i mało kto rusza się bez niego z domu. Wiele osób narzeka, że przez tak nagły rozwój technologii, człowiek zachłysnął się nowościami i nie potrafi rozgraniczyć świata realnego i cyfrowego, co więcej woli przebywać w tym drugim.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze ślady

2. "To nie były objawy, o których czytałam w internecie." Znana dziennikarka opowiada o walce z koronawirusem

Trudno się z tym nie zgodzić. Zarówno rozwój smartfonów, jak i Internetu sprawił, że większość naszego czasu spędzamy z tymi niewielkimi gadżetami w dłoniach. Telefony zastąpiły nam mapy, książki, kina a często nawet wyjścia na kawę ze znajomymi. Rozwój technologii to jednak nie tylko wady. Z odpowiednim podejściem gadżety takie potrafią mieć bardzo pozytywny wpływ na człowieka.

Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Czytaj dalej

Smartfony nie są takie złe

Rozwój technologiczny okazał się szczególnie pomocy w dobie pandemii koronawirusa. Dzięki temu, że praktycznie każdy posiada własnego smartfona, laptopa i dostęp do szybkiego Internetu, dla większości osób transformacja systemu pracy na tryb zdalny okazała się niezbyt problematyczna. Bardzo wiele zawodów może być realizowanych z własnego mieszkania, co wpływa pozytywnie na nasz stan psychiczny (nie musimy się stresować zarażeniem COVID-19 w drodze do pracy) oraz często na osiągi w pracy (wiele osób działa o wiele lepiej z poziomu własnej kanapy).

Mężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięMężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięCzytaj dalej

Odpowiednie podejście do technologii to klucz

Odpowiedzią na zrównoważone podejście do tematu nowych technologii może być edukacja od najwcześniejszych lat. Wprowadzenie zajęć z informatyki już na etapie przedszkola lub żłobka mogłoby nauczyć młodsze pokolenie umiaru w stosowaniu nowinek technologicznych w przyszłości, ponieważ widzieliby oni w nich nie tylko narzędzie do prokrastynacji, a również urządzenie do pracy i obowiązków. Czy uważasz, że wprowadzenie zajęć informatycznych w najwcześniejszych etapach edukacji jest dobrym pomysłem?

Następny artykuł