Inteligentne śmietniki ustawione na jednym z osiedli w Ciechanowie.
Źródło: UM Ciechanów

Inteligentny śmietnik działa już od roku. Jak się sprawował i czy ta technologia jest w ogóle potrzebna?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Inteligentne śmietniki nie są projektem rewolucyjnym. W wielu europejskich miastach działają od dawna. W Polsce pojawiły się mniej więcej w zeszłym roku. Okazuje się, że ich obecność znacząco wpływa na zachowanie mieszkańców.

W zeszłym roku na jednym z ciechanowskich osiedli pojawiło się futurystyczne stanowisko z inteligentnymi śmietnikami. Jak się okazało, ich obecność sprawiła, że ilość gospodarstw domowych, które zaczęły przestrzegać zasad związanych z segregacją odpadów znacząco się zwiększyła.

Jak działa inteligentny śmietnik

Z inteligentnych śmietników mogą korzystać jedynie mieszkańcy danego osiedla. Dzięki skanowaniu specjalnego kodu QR, który jest przypisany do konkretnego mieszkania dostęp do śmietnika jest ograniczony tylko do osób zamieszkujących osiedle i osoby postronne nie mają do niego dostępu (po zeskanowaniu kodu otwierają się klapy). System pozwala również na wgląd w listę, kto segreguje śmieci, a kto nie. Jest to podobne działanie, które funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych podczas wyborów prezydenckich, gdzie w trakcie głosowania wystawiane są tablicę z listą osób, które swój głos oddały. Taka mechanika zwiększa odpowiedzialność obywatelską. Śmietniki też informują, w którym momencie są zapełnione i należy je opróżnić co minimalizuje ryzyko przesypywania się odpadów i zaśmiecania okolicy.

Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneTesty kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneCzytaj dalej

Inteligentne śmietniki zwiększyły świadomość społeczną

W Ciechanowie inteligentne śmietniki zostały zainstalowane w zeszłym roku. Miasto właśnie opublikowało pierwszy raport z ich stosowania, a wyniki robią niesamowite wrażenie. Według danych zebranych przez aplikację, wprowadzenie inteligentnych śmietników znacząco wpłynęło na świadomość społeczeństwa dotyczącą segregacji śmieci. Po pół roku od wprowadzenia tej ciekawej technologii ze śmietników korzystało już 98% społeczeństwa, z czego 90% stosowało się do zasad segregacji i wyrzucało odpady do odpowiednich pojemników. Przed wprowadzeniem tego usprawnienia, śmieci segregowało jedynie 10% mieszkańców osiedla.

Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony ŁadPolska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony ŁadCzytaj dalej

Miasto zachwycone wynikami. Wprowadza kolejne inteligentne śmietniki

Wyniki zaprezentowane w raporcie zrobiły takie wrażenie na władzach Ciechanowa, że postanowiły one rozwijać ten projekt. Po roku od zainstalowania pierwszego systemu inteligentnych śmietników w mieście pojawiły się 24 kolejne urządzenia tego typu. Zostały one również udoskonalone o funkcję bezdotykowe. Miasto nie może przestać wychwalać nowej technologii. Wprowadzenie systemu jest praktycznie darmowe, a mieszkańcy, dzięki temu rozwiązaniu, unikają kar za brak segregacji śmieci. Decyzja miasta skutkowała również specjalną nagrodą dla “Innowacyjnego Samorządu”, którą miasto dostało właśnie za projekt inteligentnych śmietników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Muzyczny gigant ofiarą ataku hakerskiego. Dane klientów i kart płatniczych w rękach złodziei
  2. Otworzył auto i aż osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych os w pojeździe [wideo]
  3. McDonald’s zabrał głos w sprawie "długowieczności" swoich produktów. Mowa o 24-letnim burgerze
  4. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład

Następny artykuł