internet
Źródło: pxhere

Czy uważasz, że internet stał się już bezpiecznym miejscem dla każdego?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Listopada 2020

Czy internet jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich? Choć wiele osób mogłoby uważać takie zagrożenia za marginalne, są znacznie bardziej istotne niż mogłoby się wydawać. Zagrożone w internecie są nie tylko dzieci, ale też i praktycznie każdy dorosły.

Bezpieczeństwo w internecie to jeden z głównych tematów dodatkowych zajęć w szkołach w okresie 2000 - 2010. Nie dziwi to, w końcu niewinne dzieci mogą spotkać się ze znaczną przykrością w sieci, ale czyhają tam też znacznie większe niebezpieczeństwa.

Nie wszyscy są bezpieczni w internecie

Internet to idealne pole do popisu wszelkich oszustów, hakerów, złodziejów i innych osób z półświatka. Nie dziwi więc, że jeszcze niedawno, gdy w Polsce internet powoli się rozrastał, w szkołach postanowiono skupić się na uświadomieniu rodziców i dzieci w kontekście niebezpieczeństw płynących właśnie z użytkowania internetu. Dziecko, jak zawsze się zdawało, jest przecież szczególnie narażone na zły wpływ technologii, pomijając już dość błahe rzeczy jak choćby czerpanie złych wzorców zachowań czy przeglądania nieodpowiedniej treści. Internet dziś jest wszelkiego rodzaju siedliskiem oszustów czy nawet pedofilów, choć na szczęście specjalne służby coraz sprawniej radzą sobie z takim zagrożeniem.

Olbrzymi wyciek baz danych, ponad 13 miliardów rekordów użytkowników. Polacy też zagrożeniOlbrzymi wyciek baz danych, ponad 13 miliardów rekordów użytkowników. Polacy też zagrożeniCzytaj dalej

Nie tylko dzieci muszą uważać

Problem w tym, że choć od małego uświadamiamy często dzieciom na co należy zwracać szczególną uwagę w internecie, sami zapominam o ewentualnych zagrożeniach. No bo w końcu logujemy się na wszystkie strony, jakie widzimy, nie sprawdzamy często czy dana strona jest autentyczna i zabezpieczona odpowiednik protokołem, a czasami dajemy się nabrać na stare jak świat sztuczki. Oznacza to, że wszyscy w równym stopniu są zagrożeni.

Wyjątkowe plany na podbój kosmosu. Niewiarygodne, co ma powstać na ziemskiej orbicieWyjątkowe plany na podbój kosmosu. Niewiarygodne, co ma powstać na ziemskiej orbicieCzytaj dalej

Nie tak dawno temu zrobiło się głośno o tym, że dziecko przehulało wszystkie oszczędności swojej matki na ulubionego streamera - to także jest jednym z niebezpieczeństw związanych z siecią. Problem w tym, że często i wielu dorosłych sprawdza podejrzane maile, klika w zawarte w nich odnośniki czy pobiera rzekomo prawdziwe i ważne dokumenty dołączone do spamu. A efekt jest w zasadzie taki sam - tracimy pieniądze, dane, a w najgorszym wypadku nawet i prywatność.

Internet rzeczy przynosi nowe

Od paru lat coraz bardziej aktywna jest koncepcja IoT (Internet Rzeczy, z ang. Internet of Things) wedle której internet wkrótce połączy wszystkie urządzenia z jakimi obcujemy, usprawniając komunikację, przesyłanie danych, ale też zaprezentuje nam nowe, niebezpieczne oblicze. Wtedy uwaga w sieci powinna być jeszcze bardziej zwiększona, bo jeden głupi błąd może spowodować szkody większe, niż komukolwiek mogłoby się wydawać. Oczywiście - czysto teoretycznie. A jakie jest Wasze zdanie? Może uważacie, że internet już teraz jest bezpieczny dla wszystkich w równym stopniu i nie powinniśmy się zbytnio nim przejmować?

Naukowcy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Legendarny Titanic wkrótce otworzy się na zwiedzanieNaukowcy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Legendarny Titanic wkrótce otworzy się na zwiedzanieCzytaj dalej

Następny artykuł