Robotnicy na budowie
Źródło: flickr

Polak na nowego iPhone'a musi pracować miesiąc. Czy według Ciebie zarabiamy wystarczająco?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Października 2020

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, statystyczny Polak musi zarabiać na nowego iPhone’a 12 około 28 dni. Dla porównania obywatel Niemiec na ten sam telefon pracuje jedynie 9 dni. Czy Polacy zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy?

iPhone 12 Pro 128 GB to w Polsce wydatek rzędu 5199 złotych. Za te pieniądze otrzymamy telefon bez ładowarki, ani słuchawek. Rzeczpospolita przytacza badania przeprowadzone przez ekspertów z firmy Picodi, którzy sprawdzili ile dni trzeba pracować, żeby zarobić na nowego flagowca od Apple w różnych krajach.

Średnia zarobków w Polsce

Według Głównego Urzędu Statystycznego, typowy Polak zarabia miesięcznie około 5338 złotych brutto (co po odjęciu podatków i innych opłat daje nam kwotę 3851 złotych netto). Biorąc pod uwagę tę pierwszą wartość, analitycy z Picodi określili, że w Polsce trzeba pracować przez 28 dni żeby zarobić na nowego iPhone’a. Nie wygląda to zbyt dobrze, jednak warto pamiętać, że w porównaniu z zeszłym rokiem, nasz wynik polepszył się o 3,5 dnia.

Banknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekBanknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekCzytaj dalej

Gdzie zarabia się najlepiej, a gdzie najgorzej?

Zacznijmy od kraju, w którym mieszkańcy najszybciej są w stanie zarobić na nowego flagowca od Apple. Szwajcarzy potrzebują na ten cel jedynie 4,4 dnia, z kolei statystyczny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych iPhone’a może sobie kupić po niespełna tygodniu pracy (6,1 dnia). Nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy potrzebują na to z kolei 9 dni.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał

2. Bohaterski szczeniak uratował życie nienarodzonego dziecka i przyszłej mamy. Gdyby nie szybka reakcja zwierzęcia, mogłoby skończyć się tragicznie

Sytuacja wygląda dużo gorzej w Rosji i Czarnogórze. W tych krajach na nowy produkt od Apple trzeba pracować kolejno 47,5 oraz 47,3 dnia. Najdłużej na iPhone’a 12 Pro zarabiać muszą z kolei Meksykanie i Hindusi. W tych krajach pracownik musi odkładać pieniądze przez 54,4 dnia, a więc prawie dwa miesiące.

Księżyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowcówKsiężyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Czy Polacy zarabiają za mało?

W świetle tych danych pojawia się więc pytanie, czy Polacy zarabiają za mało? Daleko nam do zarobków, którymi może pochwalić się chociażby Szwajcaria, czy Niemcy, ale z drugiej strony sytuacja finansowa mieszkańców naszego kraju wydaje się być dużo lepsza niż w wielu innych europejskich państwach. Podzielcie się Swoją opinią na ten temat w komentarzach.

Sony może szykować prawdziwą rewolucję. Wszyscy fani PlayStation 5 powinni zacierać ręceSony może szykować prawdziwą rewolucję. Wszyscy fani PlayStation 5 powinni zacierać ręceCzytaj dalej

Następny artykuł