Fragment filmu, pt. This is iPhone 12 Pro — Apple
Źródło: YouTube/Apple

Smartfon z niesamowitą funkcją. Niewiele osób wie o jej istnieniu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Listopada 2020

Wojna technologiczna wśród czołowych producentów smartfonów trwa. Apple i Samsung nie walczą już tylko między sobą. Do walki dołączają również producenci z Chin. To jednak południowokoreański i amerykański gigant w głównej mierze wprowadzają najważniejsze nowinki technologiczne. Jedną z takich funkcji ma iPhone 12, ale mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Sami twórcy iPhone’a, a więc firma Apple również jakoś specjalnie nie promuje tej niezwykłej funkcjonalności, chociaż jak podkreślają eksperci, drzemie w niej niezwykły potencjał. LiDAR w iPhone 12 może okazać się nieoczekiwaną przełomową technologią.

iPhone od lat zachwyca innowacjami

Od czasów, kiedy Steve Jobs zaczął wprowadzać pierwsze, innowacyjne sprzęty od Apple, takie jak iPod, pierwszy iPhone czy iPad wizerunek firmy trochę się zmienił. Innowacyjny duch odrobinę przygasł na rzecz statecznego i bezpiecznego ulepszania znanych technologii.

Wiele osób uważa, że Apple zatraciło swój charakter, jednak nie jest to do końca prawdą. Uważni użytkownicy mogą zauważyć w nowych urządzeniach z charakterystycznym jabłuszkiem wiele innowacyjnych rozwiązań. Czasami są one tak innowacyjne, że samo Apple do końca nie wie, jak je promować.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądzeCzytaj dalej

Aparaty centrum nowych funkcjonalności

Jedną z ciekawszych funkcjonalności, które Apple zaimplementowało do swoich smartfonów była debiutująca w iPhone X kamera TrueDepth. Narzędzie to dawało potężne możliwości zabawy z trybem fotograficznym. Funkcja mogła znacząco rozwinąć technologię rozpoznawania twarzy, symulować oświetlenie sceniczne oraz wprowadziła Animoji.

Inną technologią, tym razem wprowadzoną w modelu 6S była funkcja 3D Touch. Do tej funkcji Apple musiało przebudować cały interfejs iOS w taki sposób, aby móc wykorzystać pełnie potencjału innowacyjnej technologii. W modelu iPhone 12 Pro również możemy znaleźć niezwykle ciekawą funkcję, której jednak na razie Apple jakoś specjalnie nie promuje.

Dzieci posądzone o działalność terrorystyczną. Chodzi o Minecrafta, przerażające doniesieniaDzieci posądzone o działalność terrorystyczną. Chodzi o Minecrafta, przerażające doniesieniaCzytaj dalej

Czym jest LiDAR?

W przypadku funkcjonalności LiDAR, Apple w niezwykle siermiężny sposób chwali się samą technologią i za bardzo nie tłumaczy, do czego ona się może przydać. A potencjał jest spory.

Ale od początku. LiDAR jest bardzo zaawansowanym czujnikiem 3D. Apple opisuje swoją technologię następująco: “Skaner LiDAR mierzy głębokość bezwzględną, obliczając czas, którego potrzebują niewidzialne wiązki światła na przebycie drogi od nadajnika do obiektywu i z powrotem”. Dalej widnieje bardzo techniczny opis, który niewiele mówi rzeczywistemu użytkownikowi, co może tak naprawdę z tym fantem zrobić.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czy czeka nas scenariusz z Planety Małp? Naukowcy stworzyli hybrydę człowieka i małpy
  2. Sprawdzony, babciny sposób na zdrowie i odporność. Domowy syrop z czosnku przyniesie ci szybkie ukojenie w przykrych dolegliwościach
  3. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli

W rzeczywistości skaner LiDAR może służyć do obsługi portretów w Trybie nocnym, szybszego autofokusu w słabym świetle i niesamowitych nowych wrażeń w AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. W materiałach promocyjnych Apple wspomina również, że LiDAR może wspomagać efekt rozmywanego tła na zdjęciach, nagraniach i podczas wideokonferencji, jednak takie rzeczy potrafi robić już większość aparatów konkurencji bez dodatkowych technologii.

Apple pomija z kolei tak ciekawą funkcję, jak chociażby pomiary wzrostu, która może się wydawać bardzo prosta, jest jednak wciąż niezwykle rzadka w nowoczesnych smartfonach.Dzięki LiDAR-owi można chociażby tworzyć skany rzeczywistych przedmiotów, jak na przykład meble, a następnie umieszczać je za pomocą rozszerzonej rzeczywistości w swoim domu, aby sprawdzić, jak będą tam wyglądały, zanim dokonamy zakupu.

Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenieRozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenieCzytaj dalej

Apple milczy

Czemu Apple pomija promocję tak ciekawej funkcji w swoich urządzeniach? Ciężko powiedzieć, dotychczas chwalenie się unikatowymi funkcjonalnościami było domeną giganta technologicznego z Cupertino. Być może inżynierowie Tima Cooka stwierdzili, że technologia ta nie jest jeszcze kompletna i nie chcą jej promować przed dopieszczeniem wszystkich szczegółów, jednak każdy rok zwłoki może ich kosztować to, że konkurencja nadgoni tę technologię i sama będzie się nią chwaliła.

ZOBACZ TAKŻE NA NASZYCH SERWISACH:

  1. Handel w niedzielę zostanie przywrócony? Rząd bierze pod uwagę dwa warianty
  2. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
  3. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  4. Xiaomi czy Huawei? Opaski sportowe w świetnych cenach
  5. Niewiarygodna oferta sieci Morele. Nowa konsola "za grosze", wiemy jak zdobyć
  6. Polski gwiazdor ugodzony nożem. Wiemy, w jakim jest stanie, lekarze zabrali głos
  7. Właśnie pojawił się na stronach rządowych. Jest projekt Kwarantanny Narodowej

Następny artykuł