Wybuch wulkanu na Islandii
Źródło: flickr

Kolejny wulkan na Islandii grozi potężną erupcją. Według naukowców to tylko kwestia czasu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Sierpnia 2020

Islandzki Urząd Meteorologiczny podaje, że najbardziej aktywny wulkan w tamtym regionie, Grímsvötn, grozi kolejną erupcją.

Wybuch, znajdującego się pod lodowcem Vatnajökull, wulkanu Grímsvötn, do którego doszło w 2011 roku spowodował zamknięcie islandzkiej przestrzeni powietrznej. Wulkan ten jest najbardziej aktywnym obiektem tego typu na całej wyspie.

Wysoka aktywność wulkaniczna na Islandii

Islandia jest położona w bardzo szczególnym miejscu. Wyspa leży na Grzbiecie Śródatlantyckim, w miejscu styku dwóch płyt tektonicznych (północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. Pod wyspą istnieje również tak zwana plama gorąca Ze względu na położenie Islandia charakteryzuje się wysoką aktywnością wulkaniczną. Pierwsze wzmianki o aktywności wulkanicznej na Islandii pochodzą już z roku 1000. Częstotliwość erupcji wulkanicznych na Islandii to ponad 20 na każde sto lat.

Robert Lewandowski zainwestował w gry komputerowe. W planach gry sportoweRobert Lewandowski zainwestował w gry komputerowe. W planach gry sportoweCzytaj dalej

Trudno przewidzieć zachowanie wulkanu

Erupcja wulkanu Grímsvötn zdarza się mniej więcej co 5-10 lat. Naukowcy podkreślają jednak, że bardzo trudno oszacować zachowanie wulkanu, a prognozowanie erupcji, jej wielkości i charakteru wiąże się z dosyć sporymi widełkami. “Każdy wulkan jest inny i zachowuje się inaczej, a nawet te same wulkany działają inaczej pomiędzy poszczególnymi erupcjami” - wyjaśnia Sigurn Hreindsdottir, islandzka geodetka.

Tak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcjiTak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcjiCzytaj dalej

Częste erupcje ułatwiają prognozowanie

Regularność z jaką Grímsvötn wybucha pozwala naukowcom na zauważanie pewnych schematów, które sugerują, że w najbliższym czasie może dojść do erupcji. Jak podkreślają eksperci z Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego podkreślają, że obecne zachowania wulkanu przypominają te sprzed erupcji w 2011 i 2014 roku. Naukowcy z całego świata obserwują zachowanie wulkanu, a za zbieranie pomiarów odpowiada bardzo precyzyjny system GPS, który cały czas mierzy deformację wulkaniczną. W tym momencie magma spływa do wulkanu od dołu, co sprawia, że na zewnątrz komory magmowej ziemia się rozszerza jak balon. Naukowcy podkreślają, że w tym momencie ten balon jest napompowany do tego samego stopnia, jaki miał miejsce w 2011 roku. Erupcja wulkanu może więc nastąpić w przeciągu najbliższego miesiąca, ale równie dobrze może do niej dojść za rok.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Futurystyczne wizje stają się faktem. Naukowcy kodują dane w ludzkim DNA
  2. Wombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowy
  3. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu
  4. Critterpedia mogła powstać wyłącznie w Australii. Aplikacja rozpoznająca jadowite pająki i węże

Następny artykuł