Materiały Partnera
Źródło: Materiały Partnera

Jakie gry komputerowe są najczęściej obstawiane?

Barbara DaszutaBarbara Daszuta
12 Marca 2021

W ofercie legalnych firm bukmacherskich znaleźć można nie tylko zakłady na sport w tradycyjnym rozumieniu, czyli np. na mecze piłki nożnej, tenisa lub pojedynki bokserskie. Operatorzy bukmacherscy dostrzegają potencjał, jaki ma w sobie e-sport – dlatego bez problemu można u nich typować również wyniki zmagań w grach komputerowych.

E-sport – czyli gry komputerowe, w których mierzą się ze sobą pojedynczy gracze lub całe zespoły – mają olbrzymi potencjał marketingowy. Turnieje e-sportowe przyciągają uwagę milionów fanów z całego świata, przede wszystkim młodych, ale nie tylko. Coraz głośniej mówi się, że e-sport dołączy wkrótce do grona gier i sportów olimpijskich. Profesjonalizacja dotyczy także graczy – dla coraz większego grona z nich jest to po prostu zawód.

Potencjał e-sportu dostrzegają także legalni bukmacherzy internetowi, którzy bez oporu wprowadzają zakłady na wyniki gier e-sportowych do swojej oferty. Mało tego – niebezpodstawnie przypuszcza się, że to właśnie e-sport pozwolił operatorom zakładów bukmacherskich przetrwać czas, kiedy wiosną 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa na kilkanaście tygodni zamrożono właściwie cały świat tradycyjnego sportu. – Przychody najlepszych operatorów internetowych zwiększyły przede wszystkim wysokie kursy i dobre typy na najważniejsze imprezy sportu komputerowego, wspierane bonusami i cyber promocjami – mówi Marcin Winiarski, dziennikarz portalu bukmacherskiego LegalSport, na łamach którego znaleźć można zawsze aktualne listy bonusów udzielanych graczom przez legalnych operatorów oraz rekomendacje gier do obstawiania u bukmachera.

E-sport u bukmacherów – co typować?

Oficjalnych statystyk dotyczących tego, które gry komputerowe są najczęściej obstawiane przez typerów najzwyczajniej w świecie nie ma. Nie jest jednak trudno określić te najpopularniejsze – można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że są to tytuły najchętniej kupowane w sklepach czy przyciągające najwięcej fanów.

Bez wątpienia jednak najbardziej rozpowszechnioną wśród legalnych bukmacherów grą e-sportową jest Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) – klasyczna strzelanka z udziałem dwóch zespołów (terroryści i antyterroryści). Ich zadaniem jest likwidacja drużyny przeciwnej bądź wykonanie zadania specjalnego.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę dostępnych zakładów i ich różnorodność, jest LOL, czyli League of Legends - znana chyba na całym świecie strategiczna gra akcji z gatunku multiplayer online battle arena, w której drużyny graczy walczą ze sobą, zabijają potwory, zdobywają złoto i ekwipunek, by wyeliminować przeciwników i zniszczyć ich bazę. Bez problemu znaleźć można zakłady dotyczące również wyników rozgrywek w Call of Duty czy FIFA.

Gracze bukmacherscy bardzo chętnie obstawiają też wyniki gry Starcraft – kultowej już strategicznej strzelanki od studia Blizzard Entertainment, w ramach której należy pokonać jednostki wszystkich przeciwników i zyskać kontrolę nad minerałami. Swoich zwolenników ma gra karciana Heartstone – tutaj celem jest zniszczenie kart przeciwnika. Kolejna bardzo popularna strzelanka to Dota 2 – mecze rozgrywa się wieloosobowo, w dwóch pięcioosobowych drużynach, wspieranych przez sztuczną inteligencję. Celem w grze jest zniszczenie twierdzy przeciwnika.

Jak widać, wybór zakładów na e-sport jest u legalnych bukmacherów naprawdę spory, może warto więc rozszerzyć swoje zainteresowanie e-sportem także na zakłady bukmacherskie?

Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.

Tekst zewnętrzny

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Następny artykuł