Toaleta
Źródło: Fundacja Nippon/Satoshi Nagar

Japończycy wybudowali przeźroczyste toalety publiczne. Mieszkańcy są zachwyceni

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Sierpnia 2020

Publiczne toalety nie kojarzą się nam zbyt dobrze. Być może to się zmieni dzięki inżynierom z Japonii

Publiczne toalety nie kojarzą się nam dobrze


Gdy wyobrażamy sobie publiczne toalety, zazwyczaj oczyma wyobraźni widzimy zamknięte, cuchnące budki, których stan pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo rzadko kiedy możemy w nich umyć ręce, co jest niezwykle ważne, gdyż może uchronić nas przed wieloma chorobami. Okazuje się, że miejskie toalety nie muszą być czymś niesterylnym i brudnym. Ba, mogą być tak czyste, że aż przezroczyste.
Niedawno w Tokyo postawiono niezwykłe toalety publiczne. Ich ściny są zrobione z przezroczystego szkła, jednak nie macie się czego obawiać. Nikt Was nie będzie podglądał podczas czynności fizjologicznych, bo gdy tylko ktoś wejdzie do takiej toalety szyby robią się "mleczne", a ich przezroczystość przestaje obowiązywać. Wszystko za sprawą technologii inteligentnych szyb, czyli patentu wykorzystywanego już wcześniej, chociażby na lotniskach.

Niemcy podjęli niezwykle ważną decyzję. Znamy termin rozpoczęcia szczepień na koronawirusaNiemcy podjęli niezwykle ważną decyzję. Znamy termin rozpoczęcia szczepień na koronawirusaCzytaj dalej

Nie ma się o co martwić


Pozorna przejrzystość ma doprowadzić do generalnej poprawy stanu toalet. Po pierwsze ludzie będą mniej skłonni do korzystanie z tego typu rozwiązania, po drugie spora część "klientów" wciąż może odczuwać lekki dyskomfort, przez co jest większa szansa na to, że zostawią toaletę w stanie czystym.
Innowacyjne toalety postawiono w pobliżu parków Yoyogi Fukamachi Mini Park oraz Haru-no-Ogawa Community Park w okręgu Shibuya w Tokyo. Co ciekawe te nowoczesne urządzenia są wynikiem konkursu na renowację 17 publicznych toalet. Projekt został zrealizowany przez fundację Nippon.


„Te publiczne toalety są projektowane przez 16 wiodących twórców i będą wykorzystywać nowoczesną konstrukcję, by mógł korzystać z nich każdy bez względu na płeć, wiek czy niepełnosprawność […].”, czytamy na stronie internetowej Fundacji Nippon.

Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaOgromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaCzytaj dalej

Czekamy na podobne inicjatywy w naszym kraju


Trzeba przyznać, że jest to niezwykle ciekawy pomysł. Toalety wyglądają na niezwykle schludne i zadbane. Być może w Polsce też by się takie przydały. Miejmy nadzieję, że czekają nas takie ciekawe innowacje przestrzeni publicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemcy podjęli niezwykle ważną decyzję. Znamy termin rozpoczęcia szczepień na koronawirusa
  2. Większość osób nie wie do czego służy ten przycisk. Jego zastosowanie Cię zaskoczy
  3. Czy miód rzeczywiście leczy choroby? Jasne stanowisko naukowców
  4. Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwienia

Następny artykuł