Las pełen świetlików.
Źródło: flickr

Niesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owady

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Sierpnia 2020

Okres wakacyjny to w Japonii czas, w którym wspaniałe pokazy świetlne prezentują świetliki. Owadom towarzyszą co roku rzesze turystów, w tym roku magiczny, owadzi taniec będzie musiał się jednak odbyć bez obecności publiki.

Najbardziej spektakularne pokazy świetlików odbywają się co roku w miejscowości Tatsuno, gdzie tysiące charakterystycznych owadów zaczyna swój spektakl o zachodzie słońca. Wydarzeniu towarzyszą często lokalne, tradycyjne dla Japonii, festiwale i tłumy turystów. W tym roku jednak owady pozostały same sobie tworząc niesamowite widowisko bez ludzkiej ingerencji.

Czemu w tym roku świetliki nie będą miały publiki

Niesamowite widowisko ze świetlikami w roli głównej trwa jedynie 10 dni i odbywa się w okresie letnim, kiedy świetliki wchodzą w ostatni etap swojego życia. Z okazji pięknych pokazów w Japonii organizowane są festiwale poświęcone tym owadom. Turyści i mieszkańcy mogą wtedy wspólnie podziwiać piękne widowisko. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa lokalne władze musiały podjąć jednak pewne kroki bezpieczeństwa i zadecydowały o anulowaniu organizacji tegorocznych festiwali.

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiOgromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiCzytaj dalej

Świetliki świecą, żeby randkować

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lato jest ostatnim etapem życia świetlików. To właśnie w tym okresie stają się najbardziej aktywne, a ich odwłoki zaczynają świecić w ciemnościach tworząc niesamowite widowisko. Jak podkreśla Katsunori Funak, z miejskiego centrum turystyki w miejscowości Tatsuno, “świecenie jest oznaką zachowań godowych wśród świetlików”. Świetliki świecą, aby samiec i samica owada mogły się skomunikować. Trwa to 10 dni po czym samica składa jaja, z których w przyszłym roku powstaną kolejne świetliki.

Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądaćCrew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądaćCzytaj dalej

Idealne warunki gwarancją wspaniałego widowiska

Aby w pełni cieszyć się niesamowitym widowiskiem jakie tworzą świetliki muszą zaistnieć idealne warunki pogodowe. Jeżeli nie pada i nie wieje, to w powietrzu jednocześnie może się pojawić nawet do 30 000 świetlików. Wszystko odbywa się w miejscowości Tatsuno, w prefekturze Nagano. Świetliki nie są już tak częstym zjawiskiem w tym regionie. Świetliki są kojarzone z bardzo czystą okolicą i środowiskiem naturalnym. W momencie, w którym klimat w ich okolicy się pogarsza, owady znikają. Ma to związek z rozwojem przemysłu w tej okolicy. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza świetliki powoli wymierają. Póki jednak żyją, dają wspaniały pokaz, który możecie obejrzeć na nagraniu poniżej.

Miasto walczy o populację świetlików

Zarówno władze miasta Tatsuno, jak i jego mieszkańcy z dużym zaangażowaniem walczą o utrzymanie jak największej populacji świetlików w swojej okolicy. Prezydent miasta, Yasuo Takei, podkreśla, że aby pomóc świetlikom, miasto stworzyło specjalny park ze specjalnymi kanałami, przez które przepływa świeża woda z rzeki, która jest niezbędna do rozwoju młodych świetlików. W ich rozwoju niezbędna jest również zbilansowana dieta, małe owady żywią się ślimakami Kawanina.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacji
  2. Ogromny wyciek w Nintendo. Wyciekły dane legendarnych produkcji
  3. https://techgame.pl/przerazajace-310720-al-plaza-ryba-kosmita
  4. Największa latająca łódź na świecie. Chiny przeprowadziły udane testy startu i lądowania na wodzie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł