Japoński kupiec z 1913 roku
Źródło: YouTube

Japonia z początków ubiegłego wieku. Niesamowite nagrania z Kraju Kwitnącej Wiśni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Japonia na początku XX wieku to niezwykle fascynujące miejsce. Nagrania przedstawiające życie w tamtych czasach w Kraju Kwitnącej Wiśni robią niesamowite wrażenie.

Na poniższym nagraniu przedstawione zostało życie z ulic Tokio między 1913 a 1915 rokiem. Kraj ten był wtedy wciąż bardzo tradycyjnym miejscem, chociaż wprawne oko zauważy już naleciałości obcych kultur, które wpływały na zmiany społeczno-polityczne tego zakątka świata.

Japonia – azjatyckie mocarstwo Dalekiego Wschodu

Końcówka XIX i początek XX wieku to okres wzmożonej aktywności militarnej cesarstwa japońskiego. W 1894 roku wybuchła pierwsza wojna chińsko-japońska o Wyspy Riukiu, w wyniku której Japonia przejęła Tajwan. 10 lat później Japonia odniosła niespodziewane zwycięstwo w wojnie japońsko-rosyjskiej co dało jej status pierwszego mocarstwa azjatyckiego na Dalekim Wschodzie. W 1910 roku japońskie władze zmusiły do abdykacji cesarze Sunjonga, co pozwoliło im na aneksję Korei. Wyspiarskie cesarstwo nie było wtedy specjalnie lubiane, a wśród swoich sąsiadów wzbudzało prawdziwy strach. Wszystko dzięki dążeniom japońskich władz do światowych standardów. Obserwując błędy, które popełniały Chiny kurczowo trzymając się tradycji i pozwalając kolonialistom na coraz większe prawa, Japonia postanowiła rządzić twardo i brutalnie.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Folklor Japonii i europejskie przebitki

Pomimo dążeń do europejskich i amerykańskich standardów, społeczeństwo japońskie przez długi czas pozostawało wierne tradycyjnym wartościom. Japoński folklor widoczny był praktycznie wszędzie, dzieci biegające w tradycyjnych strojach, uliczni kupcy sprzedający najróżniejsze produkty i charakterystyczne dla Japonii zabudowania z lampionami, przesuwnymi drzwiami były standardem w Japonii początku ubiegłego stulecia. Pomimo przywiązania do tradycji, na ulicach dało się zauważyć pierwszych ludzi, którzy ubierali się na europejską modłę w modne garnitury, a w tle widać pierwsze budynki, bardziej przypominające europejskie kamienice niż japońską architekturę. Nie dzieje się tak bez przyczyny, nagrania pochodzą z czasów, kiedy japońskie granice były już otwarte na przybyszów z zagranicy od kilkudziesięciu lat. Zmiany te zachodziły za czasów panowania Cesarza Matsuhito, który zasłynął między innymi likwidacją siogunatu Tokugawy oraz restauracją władzy cesarskiej. Nie bez przyczyny okres jego rządów został nazwany epoką Meiji, czyli “światłymi rządami”.

Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazęCzarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazęCzytaj dalej

Nagranie z dawnej Japonii

Na poniższym nagraniu możemy obserwować, jak tradycja łączy się ze współczesnością oraz jak wyglądało życie w tak odległej i egzotycznej dla większości Japonii. Archiwalne nagrania zostały podkręcone do 60 klatek na sekundę oraz wysokiej rozdzielczości. Koloryzacja obrazu została wykonana na potrzeby lepszego odbioru produkcji i może różnić się ze stanem oryginalnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko
  2. Jazda samochodem z pełnym autopilotem wygląda niesamowicie. Zdejmiecie ręce z kierownicy?
  3. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  4. Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę

Następny artykuł