Nurek pod wodą, skała.
Źródło: Wallpaperflare

Oto najgłębsza jaskinia na świecie. Naukowcy nie wiedzą jak daleko sięga

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Września 2020

Znajdująca się w Czechach jaskinia Hranická propast, to prawdopodobnie najgłębsza jaskinia na świecie. Parę lat temu naukowcy spuścili w jej wnętrze specjalną sondę, jednak kabel zasilający okazał się zbyt krótki, aby dotrzeć na jej dno.

Robot, który miał zbadać głębokość jaskini zatrzymał się na głębokości około 400 metrów. Chociaż bardzo chciał, to nie mógł dalej się opuścić, ponieważ zabrakło kabla łączącego go z powierzchnią. Naukowcy uważają jednak, że jaskinia może ciągnąć się jeszcze na przynajmniej kilkaset metrów w głąb Ziemi.

Studnia krasowa o nieznanej głębokości

Badania przeprowadzane kilka lat temu potwierdziły, że jaskinia Hranicka jest głęboka na 404 metrów. Na taką właśnie głębokość zszedł polski nurek Krzysztof Starnowski. Naukowcy podejrzewają jednak, że jaskinia może ciągnąć się w dół jeszcze kilkaset metrów. Według szacunków głębokość tego obiektu może wynosić od 800 do nawet 1200 metrów. Hranicka propast to studnia krasowa, która znajduje się w okolicach miasta Hranice na Morawach, w Czechach.

Rośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesieniaRośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesieniaCzytaj dalej

Idąc za Wikipedią, studnia krasowa, awen, to forma krasu podziemnego: pionowy lub prawie pionowy kanał biegnący w dół, często rodzaj jaskini krasowej lub jej część, łącząca korytarze jaskini położone na różnych głębokościach. Studnia krasowa powstaje w wyniku rozpuszczania skał krasowiejących przez wodę opadową, wzdłuż pionowych szczelin. Szerokość do kilkunastu metrów, głębokość do kilkuset metrów. Czasami studnia jest dalszą częścią ponoru, występującą w jaskiniach krasowych, przez studnię woda przepływa do korytarza, a następnie do jaskini krasowej.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Jaskinia, która powstaje od wewnątrz

Badania nad pochodzeniem tej niezwykle głębokiej jaskini wciąż trwają. Naukowcy mają ciężki orzech do zgryzienia, szczególnie, że jak dotąd nie udało im się dotrzeć do dna tego obiektu. Po przeprowadzeniu badań najnowocześniejszymi sprzętami, takimi jak grawimetr doszli do wniosku, że aby ich robot mógł mieć szansę dotrzeć na samo dno jaskini, potrzebny będzie dwa razy dłuższy kabel niż podczas pierwszej próby. Są to jednak tylko szacunki i do końca nie ma pewności jak głęboko sięga jaskinia.
Dużą zagwozdką jest również pochodzenie obiektu. Według przeprowadzonych badań, jaskinia zawiera umiarkowane wody z pierwiastkami kwaśnymi pochodzącymi z głębokich źródeł. Fakt ten sugeruje, że Hranicka propast powstały “od dołu do góry”, a to oznaczałoby, że kwaśny rdzeń naszej planety pochłania wapienne skały znajdujące się bliżej powierzchni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  2. Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomości
  3. Rośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesienia
  4. Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?

Następny artykuł