Jaskinia
Źródło: wikimedia.com

Gigantyczne jaskinie na Marsie i Księżycu. W niektórych można by zmieścić całą Warszawę

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
17 Sierpnia 2020

Najnowsze badania pokazują, że na Marsie znajdują się olbrzymie jaskinie lawowe.

Jaskinie na Marsie są absolutnie gigantyczne. Skala ich wielkości jest naprawdę trudna do wyobrażenia.

Olbrzymie kompleksy jaskiń

Niektóre z olbrzymich jaskiń swoją wielkością dorównują Empire State Building w Nowym Jorku. Jak donoszą badacze, również Księżyc może być domem dla jeszcze większych jaskiń takiego typu. Wyższych nawet od Burj Khalifa w Dubaju. Według badaczy kosmosu tunele na obydwu ciałach można wykorzystać jako lokalizację do budowy pozaziemskich baz. Jaskinie lawowe, jak sama nazwa wskazuje, tworzone są przez lawę pod powierzchnią planety(lub innego obiektu). Wypływa ona podczas erupcji wulkanu. Ziemskie jaskinie lawowe w przeciwieństwie do tych z Marsa lub Księżyca są bardzo małe. Zwykle, ich szerokość i wysokość wynoszą maksymalnie po 40 metrów. Już od wczesnych lat 60. XX wieku spekulowano, że takie kompleksy mogą znajdować się na Księżycu i Marsie. Udało się to udowodnić za sprawą przeróżnych orbiterów. W najnowszej publikacji naukowej, która ukazał się 20 lipca w czasopiśmie Earth-Science Reviews, badacze kosmosu sugerują, że nadeszła najwyższa pora, by przyjrzeć się im na poważnie. Pytanie brzmi dlaczego? Są po prostu olbrzymie, nieporównywalnie większe od tych znajdujących się na naszej planecie.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej

Jaskinie większe kilkaset razy niż ziemskie

Jaskinie lawowe znajdujące się na Marsie potrafią być nawet 80 razy większe od tych Ziemskich. Ich szerokość może wynosić od 40 do nawet 400 metrów. Jednak dopiero tunele księżycowe to olbrzymy. Są od 300 do 700 razy większe od ziemskich. Natomiast ich szerokość waha się od 500 do 900 metrów. W jaskini lawowej na Księżycu z powodzeniem można by zmieścić małe miasto. Autorzy publikacji z czasopisma Earth-Science Reviews przeprowadzili skany 3D ich ziemskich odpowiedników. Pod lupę wzięli zarówno zapadnięte kompleksy jak i nienaruszone. W dalszej kolejności postanowili zebrać wszystkie dostępne satelitarne zdjęcia zapadniętych jaskiń lawowych na Księżycu i Marsie. W dalszej kolejności w porównaniu zapadniętych i nienaruszonych tunelów ziemskich, stworzyli modele nienaruszonych tuneli z Marsa i Księżyca. Cała praca robi wielkie wrażenia. Prawie tak duże jak olbrzymie są omawiane w artykule jaskinie. Można zadać sobie pytanie, skąd taka różnica w rozmiarze? Prawdopodobnie dlatego, że przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu i Marsie jest zdecydowanie mniejsze niż na Ziemi. Warto również wspomnieć o znacznej różnicy w aktywności wulkanicznej na każdym z ciał.

Ponad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka bankuPonad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka bankuCzytaj dalej

Dobre miejsca do założenia baz kosmicznych

Naukowcy są zdania, że tunele na Marsie i Księżycu mogą być jednymi z lepszych miejsc do założenia baz i rozpoczęcia kolonizacji. Zapewniłyby one bowiem naturalną ochronę przed promieniowaniem, ekstremalnymi zmianami temperatury na powierzchni, mikrometeorytami i surowymi warunkami pogodowymi. Jaskinie lawowe mogą być źródłem przydatnych substancji chemicznych, takich jak woda. Jednak założenie baz wewnątrz takich kompleksów skalnych może być wielkim wyzwaniem. „Ze względu na ich ogromne rozmiary i możliwość występowania przecieków z powodu pękania skał, uznałbym, że potencjalne wypełnienie ich powietrzem jest mało prawdopodobne.”, przekazał opinii publicznej Ricardo Pozzobon, jeden z uczonych. „Bardziej prawdopodobne jest założenie w tych otchłaniach kolonii, w których przebywali by ludzie lub które służyłyby za magazyny sprzętu.”

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy aż osłupieli. Odkryli największy krater w Układzie Słonecznym
  2. Naukowcy biją na alarm. W ludzkich ciałach znaleziono szkodliwy plastik
  3. Zaszczepią nawet miliard osób. Ruszyła produkcja rosyjskiej szczepionki
  4. Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob

Następny artykuł