Tadeusz Sznuk, prowadzący teleturniej "Jeden z dziesięciu. Tytuł: Jeden z dziesięciu WIELKI FINAŁ z serii 120
Źródło: YouTube/stanley

"Jeden z dziesięciu": najtrudniejsze pytania z finałowych odcinków. Mało kto zna odpowiedzi na wszystkie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Października 2020

“Jeden z dziesięciu” to teleturniej emitowany przez TVP. Program jest znany z niezwykle wysokiego poziomu trudności. Uczestnicy teleturnieju muszą mierzyć się z pytaniami z bardzo szerokiego zakresu wiedzy ogólnej. Szczególnie trudne są oczywiście pytania w etapie finałowym.

W teleturnieju “Jeden z dziesięciu” mierzy się ze sobą dziesięciu zawodników i zawodniczek. Każdy z nich musi odpowiedzieć na serię niezwykle trudnych pytań i na tej podstawie najlepsza trójka trafia do fazy finałowej, która charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem trudności. A czy Ty znasz odpowiedzi na niektóre z finałowych pytań?

Jeden z najsłynniejszych graczy League of Legends kończy karierę. Zaskakujące oświadczenie BjergsenaJeden z najsłynniejszych graczy League of Legends kończy karierę. Zaskakujące oświadczenie BjergsenaCzytaj dalej

“Jeden z dziesięciu”: teleturniej jakich mało

“Jeden z dziesięciu” emitowany jest na antenie TVP od 1994 roku. Od tego czasu program ten funkcjonuje w praktycznie niezmienionej formule (co parę lat odświeżana jest tylko identyfikacja wizualna programu). Chociaż czasy się zmieniają, standardy telewizyjne stają się coraz bardziej wymagające, to “Jeden z dziesięciu” pozostaje niezmienne. W tym legendarnym programie, prowadzonym przez Tadeusza Sznuka, cały czas najważniejsza jest wiedza uczestników. Muszą oni sprostać pytaniom z niezwykle szerokiego zakresu dziedzin naukowych. Niekiedy zawodnicy trafiają na naprawdę trudne pytania, z którymi mało kto jest sobie w stanie poradzić.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Nieoficjalne: nadchodzą kolejne ważne zmiany w polskich szkołach. Rodzice powinni dobrze się przygotować

Program, który nie zmienił się od lat

“Jeden z dziesięciu” jest teleturniejem, który od początku nie zmienił swojego systemu działania. W pierwszej rundzie dziesiątka uczestników mierzy się z dwiema seriami “pytań rozgrzewkowych”. Na tym etapie rzadko kiedy któryś z uczestników odpada, czasami jedynie zdarza się utrata jednej z trzech szans, jednak zazwyczaj wszyscy zawodnicy awansują do drugiego etapu rozgrywki.
Drugi etap wprowadza kolejną funkcjonalność, zawodnik, który odpowie na swoje pytanie prawidłowo ma możliwość wytypowania kolejnej osoby, która będzie mierzyła się z wyzwaniem. Na tym etapie “Jednego z dziesięciu” pytania zadawane uczestnikom stają się już trochę trudniejsze. Drugi etap trwa do momentu wyeliminowania siedmiu zawodników. Najlepsza trójka mierzy się następnie w trzeciej, finałowej rundzie.

Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesieniaPocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesieniaCzytaj dalej

Najtrudniejsze pytania w teleturnieju. Dasz sobie z nimi radę?

W finałowym etapie rozgrywki struktura programu ulega zmianie. Na początku rundy funkcjonuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Uczestnik, który odpowie trzy razy poprawnie na pytanie uzyskuje możliwość typowania kolejnej osoby. Zawodnik może wytypować również siebie, wtedy na jego konto, w przypadku udzielenia poprawnej odpowiedzi, wędruje podwojona wartość punktowa. Finałowa runda jest jednak dużym wyzwaniem ze względu na poziom trudności pytań, z którymi muszą się mierzyć zawodnicy. Oto przykładowe pytania z trzeciej rundy teleturnieju “Jeden z dziesięciu”. A czy Ty dałbyś sobie z nimi radę?

“Jak nazywa się uznanie zagranicznego dyplomu lub tytułu naukowego za równoważny z krajowym?”

A) Notyfikacja
B) Nostryfikacja
C) Nota

"Które zwierzę jest największym w Polsce przedstawicielem rodziny wiewiórkowatych?"

A) Szybownica
B) Świstak
C) Wiewiórka szara

Miary. Starożytna jednostka długości to:

A) Lapsus
B) Passus
C) Kaprys

W którym państwie urodził się César Ritz, założyciel sieci eleganckich hoteli?

A) Francja
B) Szwajcaria
C) Holandia

Księżyc zaskoczył naukowców z NASA. Jedno z najciekawszych zdjęć w historiiKsiężyc zaskoczył naukowców z NASA. Jedno z najciekawszych zdjęć w historiiCzytaj dalej

Jeżeli odpowiedzieliście już na wszystkie pytania, to czas sprawdzić poprawne odpowiedzi. Uznanie zagranicznego dyplomu lub tytułu naukowego za równoważny z tytułem krajowym, to nostryfikacja (odpowiedź B). Największym w Polsce przedstawicielem rodziny wiewiórkowatych jest świstak (również odpowiedź B). Jeżeli chodzi o miary, to starożytna jednostka długości nosi nazwę passus (odp. B), a Cesar Ritz urodził się oczywiście w Szwajcarii (odp. B). Jak Wam poszło?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli skarb, który zyskał miano największego na świecie
  2. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  3. Nikt się nie spodziewał. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, przygotowała rewolucyjne funkcje
  4. Milionerzy: Uczestniczka była w szoku, dostała za trudne pytanie. Mało kto zna prawidłową odpowiedź
  5. Wojsko USA ma autentycznie nagrania UFO. Naukowcy chcą dokonać czegoś niesamowitego
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Urząd się pomylił, ale odpowiedzialności nie weźmie nikt. Małżeństwo słono zapłaci za wydarzenia sprzed lat

Następny artykuł