Jezioro polodowcowe Imja. Stan z 1989 i 2019 roku.
Źródło: YouTube

Jeziora polodowcowe coraz groźniejsze. NASA alarmuje

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Września 2020

Badania przeprowadzone przez Amerykańską Agencję Kosmiczną w przeciągu 30 ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń. Jeziora polodowcowe znacząco zwiększają swoją wielkość. To bardzo niebezpieczne zjawisko.

NASA przeprowadziła największe w historii badania jezior polodowcowych. Wynika z nich, że w przeciągu ostatnich 30 lat w wyniku globalnego ocieplenia zbiorniki te zwiększyły swoją objętość o ponad 50%. Stwarza to ogromne zagrożenie dla miast i osad zlokalizowanych w ich okolicy.

30 lat badań nad jeziorami polodowcowymi

W 1989 roku NASA zaczęła obserwować jeziora polodowcowe. Satelity Amerykańskiej Agencji Kosmicznej co roku robiły zdjęcia tych formacji. Dzięki temu naukowcy będą mogli opracować listę potencjalnych zagrożeń dla osób mieszkających w pobliży tych zbiorników. 30 lat zdjęć pokazuje brutalną prawdę, lodowce topnieją, a jeziora, które znajdują się u ich podnóży znacząco zwiększają swoją powierzchnię.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

NASA w celu przeprowadzenia badań przeanalizowała ponad 250 tysięcy zdjęć wykonanych przez satelitę Landsat. Dzięki nowoczesnym technologiom naukowcy byli w stanie przeanalizować poziom jezior polodowcowych na całym świecie (za wyjątkiem Arktyki), a wyniki są porażające. Zmiany jakie zachodziły przez ostatnich 30 lat w okolicach jezior polodowcowych możecie zaobserwować w filmiku poniżej, który rok po roku przedstawia jak bardzo jeziora tego typu zwiększały swoją objętość.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Jeziora nie wpływają na podniesienie się poziomu mórz

Naukowcy podkreślają, że zwiększanie się jezior polodowcowych nie przykłada się do zwiększenie poziomu mórz i oceanów, jednak stwarzają równie duże zagrożenie tylko, że dla mieszkańców miast i wiosek otaczających takie formacje. Jeziora tego typu są bardzo niestabilne, a od osad oddzielają je najczęściej naturalne tamy składające się z luźnych skał. Jeżeli taka bariera pęknie, to jezioro rozlewa się na olbrzymi obszar powodując niewyobrażalne straty materialne oraz ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Najwięcej osad zlokalizowanych w bezpośredniej okolicy jezior polodowcowych znajduje się w Nepalu i Bhutanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z czekaniem na kuriera. Teraz naszą paczkę dostarczy dron
  2. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  3. Smartfony mogą wywołać poważne zaburzenia psychiczne. Naukowcy alarmują
  4. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO

Następny artykuł