Jowisz
Źródło: youtube.com/AstroLife/kadr z filmu

Po raz pierwszy od 400 lat dojdzie do koniunkcji Jowisza i Saturna. Niezwykłe zjawisko widoczne na niebie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
3 Listopada 2020

Koniunkcja dwóch największych planet Układu Słonecznego to wydarzenie, które przyciąga wszystkich amatorów astronomii. Już niebawem będziemy mogli zaobserwować to zjawisko nawet gołym okiem po raz pierwszy od 400 lat.

Samo zjawisko koniunkcji nie jest wcale rzadkie. Tym terminem określamy bowiem moment zbliżania się na niebie dwóch ciał niebieskich. Saturn i Jowisz wchodzą ze sobą w takie zjawisko co 20 lat. Tym razem ich zbliżenie będzie jednak szczególnie wyjątkowe.


Wielka koniunkcja gigantów Układu Słonecznego


Koniunkcje planet są idealnym momentem do szczególnego zainteresowania nocnym niebem. W pewnych okresach roku na nieboskłonie możemy bez trudu ujrzeć sąsiadów Ziemi. Zarówno Mars, jak i Wenus często są dobrze widoczne w bezchmurną noc. Ale nie tylko one.


Gazowe olbrzymy naszego systemu gwiezdnego też można niekiedy dostrzec na naszym niebie. Ich koniunkcja będzie ku temu wyjątkowo dogodną okazją. Choć to zjawisko powtarza się co dwie dekady, tym razem będzie inaczej niż zwykle.

W naszym Układzie Słonecznym była jeszcze jedna planeta. Naukowcy są zadziwieni nowymi badaniamiW naszym Układzie Słonecznym była jeszcze jedna planeta. Naukowcy są zadziwieni nowymi badaniamiCzytaj dalej


Wyjątkowe spotkanie


Tym razem Jowisz i Saturn będą widoczne w niezwykle małej odległości od siebie. Tak małej, że ostatni raz miała ona miejsce niemal 400 lat temu. Ostatnią wielką koniunkcję można było podziwiać w 1623 roku. Już niebawem i my będziemy mogli doświadczyć tego samego widoku, co Galileusz.


Planety będą widoczne na niebie w odległości zaledwie jednej dziesiątej stopnia. Będą tak blisko, że gołym okiem trudno będzie je odróżnić. Cały duet będzie jednak dobrze widoczny, wystarczy więc wyjść przed dom i spojrzeć w niebo.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Poddała się popularnemu zabiegowi. Trafiła do szpitala w opłakanym stanie, teraz ostrzega innych


Grudniowa koniunkcja


Bliskie spotkanie największych planet naszego układu będzie miało miejsce dokładnie 21 grudnia 2020 roku. Oczywiście już kilka tygodni wcześniej będzie można obserwować stopniowo zbliżające się do siebie planety.


Takim wydarzeniom warto przyglądać się, wykorzystując domowy sprzęt. Oczywiście nie zainstalujemy sobie w salonie teleskopu Hubble’a, ale jest wiele tańszych i bardziej kompaktowych alternatyw.

Regularne sygnały z pobliskiej galaktyki docierają do Ziemi. Jedna z teorii mówi o kosmitachRegularne sygnały z pobliskiej galaktyki docierają do Ziemi. Jedna z teorii mówi o kosmitachCzytaj dalej


Obserwacja nieba


Ceny domowych teleskopów sięgają kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak ich podstawowe modele można nabyć już za kilkaset złotych. Najtańsze urządzenia z pewnością wystarczą tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu. Nawet zwykła lornetka umożliwi nieco dokładniejszą obserwację zjawiska.


Grudniowa koniunkcja Jowisza i Saturna będzie idealną okazją do wypróbowania nowego sprzętu. Posługując się teleskopem, będzie można dostrzec nie tylko planety, lecz także kilka ich satelitów. Widoczne mają być galileuszowe księżyce Jowisza oraz Tytan, najjaśniejszy księżyc Saturna.

Technologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduTechnologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat na polowaniu. Myśliwy zastrzelił 16-letniego ucznia, który zbierał jabłka w sadzie
  2. Wjechał na tory, gdy nadjeżdżał pociąg. Policja pokazuje film, ku przestrodze
  3. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?
  4. Hubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktyki
  5. Dramatyczna sytuacja w galeriach handlowych. Mogą ucierpieć sklepy, również z elektroniką. Czy czeka nas Lockdown?
  6. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  7. Mama dała dziecku buziaka, a jego reakcja podbiła miliony serc w sieci. Wideo sprawi, że na pewno się uśmiechniesz

Następny artykuł