Jowisz zdjęcia NASA
Źródło: nasa.gov

Wspaniałe zdjęcia Jowisza. Naukowcy pierwszy raz uchwycili aż takie szczegóły

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Września 2020

Kosmiczny Teleskop Hubble'a dokonał kolejnego wielkiego przełomu. Wykonał przepiękne zdjęcia Jowisza i jego księżyca - Europy. Jakość zdjęć i ich szczegółowość potrafi naprawdę zaskoczyć.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a, choć jako sam sprzęt już nieźle wysłużony, wciąż potrafi zadziwić. Właśnie podzielono się najnowszymi zdjęciami Jowisza, które pokazują absolutnie olbrzymią skalę wielkości planety.

Na Europie jest życie?

Europa, czyli jeden z księżyców Jowisza, już od dawna był brany przez astronomów i naukowców za jedno z miejsc na których potencjalnie może istnieć życie. Skąd tak zaskakujące wnioski? Pamiętajmy, że niedawno świat obiegła wspaniała wieść o zlokalizowaniu fosforanów, które być może świadczą o mikrobiologicznym życiu na Wenus, które jest w końcu rozgrzaną kulą. Europa to z kolei czwarty pod względem wielkości, lodowy księżyc Jowisza. Zdaniem naukowców, istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że na powierzchni planety, tuż pod lodową warstwą, znajduje się wciąż ciekły ocean płynnej wody. To z kolei oznaczałoby wysokie szanse na pojawienie się tam życia - w końcu woda stanowi świetne środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju istnienia. W 2013, również za sprawą Teleskopu Hubble'a, znaleziono ślady pary wodnej wydobywającej się spod lodowej pokrywy księżyca. Na poniższym zdjęciu, Europa widoczna jest po lewej stronie od Jowisza.

Obrazy Techgame

NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciejNASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciejCzytaj dalej

Przepiękny Jowisz

Naukowcy z ESA i NASA podzielili się przepięknymi zdjęciami Jowisza. Pomijając powyższe, na którym widać zapierającą dech w piersiach skalę samej planety w stosunku do jednego z jej księżyców, Europy, pokazano również inne, niezwykle dokładne fotografie. Zdjęcia wykonany w momencie, gdy Jowisz znajdował się oddalony od Ziemi o około 653 milony kilometrów. Poniżej sprawdzić możecie dwa ujęcia największej w naszym układzie słonecznym planety - pierwsze wykonano w świetle widzianym, więc podziwiać możemy naturalne kolory. Drugie zaś obrazuje Jowisza widzianego przez zastosowanie różnych długości fal - światła ultrafioletowego, widzialnego i podczerwieni.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]

2. Pamiętacie Bronkę z “Daleko od szosy”? Aktorka wreszcie zdradziła jedną z największych tajemnic serialu

Obrazy Techgame

Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęTajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęCzytaj dalej

Przepiękne struktury Jowisza

Naukowcy postanowili fotografować Jowisza chcąc zauważyć zmiany, jakie zaszły na planecie. Dzięki temu widać na nich nową burzę, którą pierwszy raz zaobserwowano w sierpniu tego roku (to ta długa biała smuga na północy od równika planety). Ponadto naukowcy dowiedzieli się, że Wielka Czerwona Plama, czyli znany ludzkości od co najmniej 350 lat antycyklon, stale się pomniejsza. Na ten moment ma on blisko 15 800 kilometrów, czyli więcej niż... cała Ziemia mająca 12 742 km. Owal BA to mniejszy antycyklon, widoczny poniżej Wielkiej Czerwony Plamy (zwany często "Wielką Czerwoną Plamą Junior), który ponownie zmienia swój kolor i znów wchodzi powoli w wyraźniejsze barwy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie
  2. USA buduje sztuczne słońce. Niesamowita technologia już niedługo w armii
  3. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]
  4. Czas na kosmiczne górnictwo. Chiny testują górniczą sondę
  5. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  6. Rosja ma najbardziej zaawansowaną broń w historii. Pociski mogą "oszukać" tarczę antyrakietową

Następny artykuł