Kafejka internetowa
Źródło: Wikimedia Commons/User:Mattes / CC BY-SA

Legendarne kafejki internetowe. Pamiętacie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Września 2020

Internetowe kafejki były absolutnym przebojem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dziś takich przybytków praktycznie już nie spotkamy, jednak nie zmienia to faktu, że można je powspominać z rozrzewnieniem.

Koniec lat 90. i początek XXI wieku to era prawdziwego przełomu technologicznego. To wtedy technologia zaczęła odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu, a wszyscy ci, którzy nie mogli pozwolić sobie na domowe stabilne łącze, chodzili właśnie od kafejek internetowych.

Kawiarnia + internet

Pod koniec lat 90., a nawet na samym początku XXI wieku internet domowy nie był czymś "zwykłym". Wcześniej stałe łącze internetowe znajdywało się przede wszystkim tam, gdzie wymagała tego nauka, czyli w różnych ośrodkach badawczych, laboratoriach, ze stabilnego internetu szybko zaczęły również korzystać organy ścigania. My, "zwykli ludzie", nie bardzo mogliśmy mieć do czynienia z internetem. Oczywiście już wcześniej furorę robiły salony z automatami do gier wideo, które żywe są po dziś dzień w Japonii czy Korei Południowej, jednak możliwość zagrania na automacie to jednak coś innego, niż skorzystanie z internetu. Nie dziwi więc, że bardzo szybko idea kafejek internetowych podbiła praktycznie cały świat.

Pierwsze kafejki internetowe

W Seulu w Południowej Korei otwarto w 1988 roku pierwszego prekursowa późniejszych kafejek internetowych o nazwie "Electronic Café". Na wyposażeniu tego miejsca znaleźć mogliśmy dwa 16-bitowe komputery, które za pomocą linii telefonicznych gwarantowały nam dostęp do internetu. Miejsce to szybko zyskało rozgłos i organizowano tam wiele różnych spotkań zarówno w formie online, jak i offline. W Stanach Zjednoczonych idea kawiarni i miejsca, w którym możemy połączyć się z internetem, została przeszczepiona z Korei w 1992 roku. Wtedy otwarto pierwszy salon sieci SFnet Coffehouse, gdzie w San Francisko za drobną opłatą można było skorzystać z usług internetowych. Sama koncepcja kafejek internetowych tak naprawde narodziła się jednak dopiero w 1994 i została sformułowana przez Ivana Pope'a, jednego z wazniejszych brytjczyków związanych z technologiami.

Kafejki w Polsce

W Polsce pierwszą kafejkę internetową otwarto w 1996 roku. Sam pomysł okazał się niezwykle wręcz trafny - młodzi ludzie nie mieli w domu dostępu do szybkiego łącza internetowego, więc w wolnych chwilach chodzili napić się kawy i skorzystać z internetu w specjalnych do tego przeznaczonych miejscach. Szybko kafejki internetowe rozwinłęy się o dodatkowe funkcje - automaty i konsole do gier, na których często przeprowadzane były zawody. W 2001 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła Neostradę, która okazała się ostatecznym gwoździem do trumny krótko żyjącego biznesu. Pamiętacie jeszcze kafejki? Chodziliście do nich? Dajcie nam koniecznie znać!

Następny artykuł