Tarcza niewidzialności
Źródło: The Telegraph - wideo - https://youtu.be/pZMyWEWHCTM

Niesamowita tarcza niewidzialności. Nagranie pokazuje możliwości kamuflażu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Lipca 2020

Prywatna firma opracowała rozwiązanie imitujące niewidzialność. Specjalna technologia zapewnia niewykrywalność i załamuje promienie światła od ultrafioletu do podczerwieni. Działa również na m.in. gogle termowizyjne. Główne przeznaczenie? Wojsko.

Kto nie marzył o niewidzialności? Teraz zdobycie tej supermocy jest w zasięgu ręki!

Tarcza +10 do kamuflażu

Kanadyjski producent kamuflaży Hyperstealth opracowała nowoczesne rozwiązanie. Jest nim coś w rodzaju "tarczy niewidzialności" Quantum Stealth. Narzędzie to jest niedrogie w produkcji, cienkie jak papier i nie wymaga dodatkowych działań ani wyposażenia. Choć samo jego użytkowanie niekoniecznie wskazuje na to, że gwarantuje kompletną niewidzialność, osiąga w tym całkiem niezłe wyniki. Sam materiał działa na obiekt oddalony w konkretnej odległości od tarczy, przy czym rozmazuje także część tła. I choć docelowy przeciwnik raczej na pewno zauważy dziwnie rozmazane drzewa w lesie, nie będzie wiedział co między nimi stoi.

Wojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniuWojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniuCzytaj dalej

Quantum Stealth, czyli tarcza niewidzialności

Twórcą tego rozwiązania jest CEO firmy Guy Cramer, prawnuk i asystent Donalda L. Hings, twórcy m.in. krótkofalówki i 56 innych wynalazków. Pracuje on nad swoim własnym projektem od 2010 roku i regularnie prowadzi rozmowy z wieloma organiacjami i rządami różnych krajów. Sama tarcza przypomina trochę spory kawał kartonu, który jest w stanie załamywać światło w barwach od ultraflioletu do podczerwieni. Na oficjalnej stronie firmy znajdziecie filmy wideo pokazujące dokładnie, jak działać ma tarcza niewidzialności.

Obrazy Techgame

Jak to działa?

Choć konkretny są, siłą rzeczy, wartością strzeżoną przez firmę, za całe rozwiązanie odpowiada niezbyt skomplikowana fizyka. Chodzi tu o Prawo Snelliusa, czyli zjawisko ząłamywania się światła. Opisuje ono zmianę kierunku biegu promienia światła przy przejściu przez granicę między dwoma ośrodkami przezroczystymi o różnych współczynnikach załamania. Projekt firmy wymaga jeszcze dopracowania, ale już teraz jego twórcy szukają chętnych na jego wykorzystanie.

Zobacz także:

  1. Lot na Księżyc się nie udał? Richard Nixon informuje o katastrofie misji Apollo 11
  2. Polacy nie boją się nowej technologii. Smartfony obsługujące superszybki Internet schodzą na pniu
  3. Fan astronomii zrobił zdjęcie zwykłą lustrzanką. To co zobaczył wprawiło go w osłupienie
  4. Czekolada lekiem na choroby serca. Naukowcy potwierdzają najnowsze doniesieniaNastępny artykuł