kangurek kao
Źródło: Steam - wideo - https://store.steampowered.com/app/1048540/Kao_the_Kangaroo_Round_2_2003_rerelease/

Klasyk nad klasykami. Pamiętacie Kangurka Kao?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Października 2020

Kangurek Kao to dziś legendarna seria polskich zręcznościówek. Seria inspirowana popularnym Raymanem okazała się wielkim hitem nie tylko w naszym kraju, a dzieci masowo grały jako pocieszny kangur. Co ciekawe, powstaje kolejna część jego przygód.

Kangurek Kao - pamiętacie jeszcze tę serię gier? Jedna z uwielbianych przez polskie dzieci postaci w grach komputerowych doczekać się ma w przyszłym roku kolejnej części. Dziś wciąż możemy też kupić klasyczne jej odsłony.

Kangurek Kao: Runda 1

W czasach, gdy triumfy święcił Rayman, a gry zręcznościowe były znacznie bardziej popularne niż dzisiaj, świat ujrzał pierwszą część Kangurka Kao. Miało to miejsce w 2000 roku, a produkcja stworzona przez polskie X-ray Interactive dla Tate Multimedia i francuskiego Titus Interactive szybko okazała się hitem. Miała w końcu wszystko, za co dzieci mogą pokochać grę komputerową - kolorową grafikę, sympatycznego głównego bohatera i wyzwania, które czasem okazywały się trudne nawet dla dorosłych. W Kangurka Kao grali tak naprawdę wszyscy, bez względu na wiek.

Przełomowa teoria naukowców. Wyjaśnia, gdzie tworzy się ludzka świadomośćPrzełomowa teoria naukowców. Wyjaśnia, gdzie tworzy się ludzka świadomośćCzytaj dalej

Pierwsza część serii ukazała się na PC i Dreamcaście, choć rok po premierze wyszła też nieco uboższa wersja tej produkcji przeznaczona dla Game Boy Advance. Pierwsza część była tak dobrze zrobioną platformówką, że niemal nikt nie zwracał uwagi na fabułę, której po prostu... nie było. Ot, kangurek Kao został gdzieś wywieziony, jednak dzięki swoim umiejętnościom i bokserskim rękawicom udaje mu się wyswobodzić. To właśnie my, jako gracz, musieliśmy przeprowadzić sympatyczne zwierzę przez wiele różnych etapów usianych niebezpieczeństwami, aby ten trafił do domu.

Klasyka goni klasykę

Główną inspiracją dla polskich deweloperów były właśnie takie legendy jak Rayman czy Crash Bandicoot, czyli znane i uwielbiane przez wielu do dziś gry zręcznościowe. Pierwsza część Kangurka Kao zdobyła przychylność graczy i nie sprzedała się wcale tak źle (także z uwagi na niezbyt wygórowaną cenę), więc po trzech latach wydano Kangurek Kao: Runda 2. W samej rozgrywce nie zmieniło się wiele, ale uatrakcyjniono oprawę graficzną i dodano bardziej wyraźne elementy fabularne.

Bill Gates chce zabrać się za sieć 5G. Ma już konkretny planBill Gates chce zabrać się za sieć 5G. Ma już konkretny planCzytaj dalej

Runda 3?

W "dwójce" skupiliśmy się na przemierzaniu różnorodnych lokacji zlokalizowanych w wielu strefach klimatycznych w celu oswobodzenia naszych przyjaciół - rzadkich gatunków zwierząt, z rąk bezwzględnego kłusownika. Okazało się, że gry mogą zawierać w sobie także aspekty edukacyjne. W międzyczasie wydano kolejne spinn-offy legendarnej już wtedy serii, aż ta, zdawałoby się, umarła, jak wiele jej podobnych. Dużą niespodzianką okazała się zapowiedź nowej części Kangurka Kao, która ma być nie tylko godnym następcą poprzednich części, ale i wkroczyć w nową generację gier i sprzętu. Liczymy, że wszystko się uda gdy premiera nastąpi w przyszłym roku. A Wy pamiętacie jeszcze tę legendarną serię?

Tajemniczy ładunek chińskiego myśliwca. Eksperci nie mogą uwierzyć, co przenosił [wideo]Tajemniczy ładunek chińskiego myśliwca. Eksperci nie mogą uwierzyć, co przenosił [wideo]Czytaj dalej

Następny artykuł