karpaty
Źródło: wideo - Alex Gavan/ Facebook

W Karpatach znaleziono najstarszy żyjący gatunek ryby. Naukowcy nie mogą uwierzyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Listopada 2020

W Karpatach odnaleziono wyjątkową rybę. Naukowcy byli niemal pewni, że gatunek ten już dawno wymarł. Głowaczogłów ardżeszański jest niemal tak samo wiekowy, jak dinozaury. Ta żywa skamieniałość wciąż istnieje o czym nie omieszkali poinformować naukowcy.

To zawsze fascynujące, gdy znajdywany jest przedstawiciel niemal wymarłego gatunku. Wielu badacze często przekreśla dane zwierzęta i uważa, że już wymarły, a tu nagle - niespodzianka! O fantastycznym znalezisku informuję m.in. BBC.

W Karpatach odnaleziono niezwykłe zwierzę

Ziemia nie ma w ostatnich latach lekko. Ludzkość coraz bardziej ją zanieczyszcza, powoduje, że wspaniałe gatunki zwierząt czy roślin dosłownie wymierają na naszych oczach. Jest to tym bardziej smutne, gdy zdamy sobie sprawę, że wiele z tych gatunków przetrwało sporo czasu, tylko bez naszego udziału.

Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaKierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaCzytaj dalej

Jednak czasami zdarzają się sytuacje iście wyjątkowe. Mowa tutaj o doniesieniach związanych z zaobserwowaniem danego gatunku z rejonie, w którym dawno go nie widziano. Choćby niedawno było dość głośno o tym, że niewidziany na tych terenach koń przewalskiego dosłownie odrodził się w pobliżu Czarnobyla. To naprawdę wybitna sytuacja, gdy natura zabiera to, co dawniej było jej.

Oczywiście ostatnio coraz częściej zdarzają się również migracje zwierząt, czy to związane z ich typowym cyklem życia czy też wywołanym zmianami klimatycznymi i ociepleniem się klimatu. Mimo wszystko czasami naukowcy mogą natrafić na znalezisko jeszcze bardziej wyjątkowe, niż dawno niewidziany gatunek powracający do swojego "domu". Mowa tutaj o zaobserwowaniu gatunku uznanego za wymarły.

Prehistoryczna ryba

Głowaczogłów ardżeszański, czyli Romanichthys valsanicola to, można by rzec, narodowa ryba Rumunii. Wszystko przez to, że w jej łacińskiej nazwie znaleźć można właśnie nawiązanie do tego kraju i to jedyny gatunek zwierzęcia aż tak mocno kojarzony z tamtym krajem. Problem w tym, że rząd Rumunii nie do końca zdaje sobie sprawę z wyjątkowości tych ryb.

Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemMężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemCzytaj dalej

Do tej pory uważano, że gatunek ten jest możliwy do obserwacji wyłącznie w rzekach Ardżesz i Râul Doamnei. Problem w tym, że w ciągu ostatnich lat praktycznie nikt nie widział żadnego okazu na oczy, co skłoniło badaczy do stwierdzenia, że głowaczogłów już wymarł. Częściowo winę za to ponosiły regulacje wodne w Rumunii.

Na początku XXI wieku gatunek ten liczył około 200 osobników, czyli... skrajnie mało. Wpisano tę rybę do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, jednak z czasem naukowcy zaczęli uważać, że ryby tej już po prostu nie ma. Wszystko przez to, że z populacji 200 osobników robiło się ich coraz mniej, aż w końcu przez wiele lat nikt nie widział żywego okazu na oczy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Chcesz uniknąć zawału, udaru i chorób serca? Pij go na zdrowie, najlepiej codziennie i żyj pełnią życia

A jednak żyje!

Po raz pierwszy rybę tę odkryto w 1956 roku. Od razu postanowiono, że gatunek ten idealnie reprezentuje zwierząt określanych mianem "żywych skamieniałości". Są to gatunki, które przetrwały miliony lat ewolucji i masowego wymierania a mimo to nie mają istniejących krewnych - są to po prostu jedyni reprezentanci danego gatunku z dawnych czasów.

Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaPapież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaCzytaj dalej

Ryba ta okazała się znamienna dla badaczy studiujących proces ewolucji - ma około 65 mln lat (czyli prawie tyle, co dinozaury) i do dziś nie zmieniła się w znaczny sposób na skutek ewolucji. "Pod koniec października na głowaczogłowy ardżeszańskie trafiła grupa naukowców, która nie wierzyła, że gatunek ten wymarł" - wyjaśniła biolog Nicolae Craciun w rozmowie z BBC. Niemal wymarły gatunek odnaleziono w rumuńskich Karpatach, w okolicy rzeki Ardżesz.

Szacuje się, że odnalezieni przedstawiciele wiekowego gatunku liczą sobie populacje około 10-15 osobników. Mimo wszystko naukowcy chcą jak najlepiej pomóc mu przetrwać, zdając sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę wyjątkowa ryba.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 51-latka urodziła własną wnuczkę. Historia jak z filmu science fiction poruszyła cały świat
  2. Gdyby nie pies, cała rodzina by zginęła. Obudził ich w ostatniej chwili
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Nie żyje gwiazda światowego sportu. Zmarł na koronawirusa, miał tylko 59 lat
  7. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni

Następny artykuł