Grilowanie
Źródło: Pixnio

Niezwykle wysokie kary za grilla? Lepiej się dowiedzieć, niż płacić mandat

Kuba WielochKuba Wieloch
3 Października 2020

Nowe kary za grillowanie zostały już wprowadzone. Przepisy mają na celu zwiększyć skuteczność walki z zanieczyszczeniem powietrza i globalnym ociepleniem. Zmiany są wprowadzane stopniowo, ale już teraz warto się z nimi zapoznać, by nie dostać wysokiego mandatu.

Zanieczyszczenie powietrze w Polsce stanowi ogromny problem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to nasze rodzime miasta plasują na pierwszych miejscach w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie (pod względem czystości powietrza). O ile polski rząd nie kwapi się do szybkich zmian, mających na celu podniesienie standardów naszego życia i zdrowia, to niektóre województwa zaczęły już wprowadzać pierwsze zakazy.

Apple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałApple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Ewę Talar z serialu "Dom" pokochali nie tylko Polacy. Co dzisiaj słychać u Joanny Pacuły?

Nowe przepisy, nowe kary

Wraz z zakazami, pojawią się wysokie kary, mające skutecznie odstraszać miłośników palenia śmieci, ale też grillowania w nieodpowiednie dni. O ile same wiadomości o karach powinny budzić niepokój, to jest on nieporównywalny ze strachem, który odczuwają ekolodzy, gdy widzą stan jakości powietrza w Polsce. Przez wysokie stężenie szkodliwych substancji, jesteśmy coraz bardziej narażeni na wiele chorób układu krążeniowego i oddechowego. Nowe przepisy są bardzo konkretne i dotyczą określonych przedsiębiorstw i domów.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieNaukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieCzytaj dalej

Zakaz obejmuje określone gospodarstwa

Nadmienić należy, że zakaz ten nie obejmuje domów, w których kominek jest głównym źródłem ciepła. Odrzucamy więc zarzuty wielu osób, które mówią, że ta nowa polityka skazuje lokatorów domów, w których nie ma innych źródeł ciepła, na zamarznięcie. Tak nie jest — deklarował rozmówca Money.pl Piotr Siergiej.

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaNaukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaCzytaj dalej

Kto jest bezpieczny?

Najważniejszym elementem nowych zakazów jest fakt, że obejmują one domostwa, których kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania. Także osoby bez możliwości grzania w inny sposób, niż tradycyjny piec na węgiel i drewno, mogą, póki co czuć się bezpieczni. Jak wyjaśnia serwis Money.pl ,zakaz obejmuje domy, które mają inne możliwości grzewcze i działa wyłącznie, gdy zostaną przekroczone wyznaczone normy jakości powietrza. Serwis dodaje, że informacja w tej sprawie będzie przekazywana przez SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czego nie można robić?

Najbardziej restrykcyjne przepisy obejmują województwo mazowieckie. Gdy zostaną przekroczone tam normy, zakazane będzie korzystanie z dmuchaw, pił spalinowych, spalinowych kosiarek do trawy, jak i rozpalanie grilla. Także, warto zastanowić się nad zakupem elektrycznego grilla, który nie zanieczyszcza środowiska.

Wysokie kary

Kary za naruszenie wyznaczonych przepisów będą sięgać od 500 do 5000 złotych. To jednak nie wszystko, bo dodatkowe kary zostaną nałożone na lokalne samorządy, które nie dostosują się do przepisów. Program ochrony powietrza zakłada mandaty od 50000 do 500000 złotych.

złotych.źródło: O2.pl, money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fretka została mamą. W przezabawny sposób pochwaliła się swoim potomstwem
  2. Nic tak nie koi nerwów, jak domowy syrop z melisy. Zdradzamy najlepszy przepis
  3. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość
  4. W Milionerach wszyscy zamarli gdy padło pytanie. Było niewiarygodnie trudne, nawet Urbański zaniemówił
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. Umyślnie wyłączyła aparat tlenowy 13-latki. Dziewczynka pozostawiona na pewną śmierć

Następny artykuł