kaseta vhs
Źródło: Wikimedia Commons

Pamiętacie jeszcze kasety VHS? Zapomniana technologia była kiedyś obecna w każdym domu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Października 2020

Dzisiaj praktycznie nie do zdobycia, dawniej odtwarzacz kaset wideo obecny był w każdym domu. W końcu filmy na tym nośniku można było dostać praktycznie wszędzie, nie były też aż tak drogie. Pamiętacie jeszcze takie urządzenia?

Chyba każdy z nas miał w domu odtwarzacz wideo do którego mogliśmy zmieścić kasety VHS. Dziś zastąpione tak naprawdę streamingiem, dawniej stanowiły podstawowy sposób zapisu materiałów wideo.

Kasety wideo i VHS

Kasety wideo to nośniki działające na zasadzie taśmy magnetycznej, na której zapisywane, przechowywane, a na końcu odtwarzane były konkretne pliki. Autorstwo tej przełomowej, jak na tamte czasy, technologii zawdzięczamy firmie BCE z Los Angeles. Pierwszy taki nośnik powstał w w 1951 roku. Siedem lat później amerykańska firma Ampex wyprodukowała kolorową taśmę magnetyczną do rejestracji form audiowizualnych. Warto jednak pamiętać, że kaseta wideo nie jest tym samym, co VHS. Wiele osób może się czuć zaskoczonych, ale poniżej wyjaśniamy o co w zasadzie w tym wszystkim chodzi.

W wielu województwach zawyją dziś syreny alarmowe. Wiemy dlaczegoW wielu województwach zawyją dziś syreny alarmowe. Wiemy dlaczegoCzytaj dalej

Nośniki i standardy

Kaseta wideo to nośnik, a jednym z jej standardów jest właśnie legendarny do dziś standard VHS (Video Home System) wynaleziony przez japońskie przedsiębiorstwo audio-wideo JVC w 1976 roku. Dziś wiele osób kojarzy słowa "kaseta wideo" a "kaseta VHS" jako synonimy, jednak warto pamiętać, że "kaseta wideo" to znacznie szersze pojęcie. Inne istniejące standardy kaset wideo to m.in. U-matic, Betacam, Video 8mm, VCR LP, CVC, V-Cord I i II (pierwszy kasetowy magnetowid domowy) czy Quasar VX, Betamax czy Video 2000. VHS także doczekał się ulepszenia pod kątem rozdzielczości wyświetlanego obrazu oraz jakości dźwięku i innych technikaliów jako S-VHS.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumienia

Milionerzy: Padło pytanie o milion złotych. Urbański prawie spadł z krzesłaMilionerzy: Padło pytanie o milion złotych. Urbański prawie spadł z krzesłaCzytaj dalej

Przyszłość wideo

Oczywiście kasety VHS to jedynie część całej historii domowych odtwarzaczy materiałów audio-wideo. Po tym standardzie przyszedł czas na płyty CD, DVD, potem BluRay, aż w końcu doszliśmy do aktualnego momentu, który jednocześnie rysuje nam przyszłość kinematografii. Chodzi oczywiście o wszelkie serwisy streamingowe pokroju Netflixa czy Amazon Prime. Raczej nie zapowiada się na to, aby miały zostać wkrótce zastąpione czymś innym. A wy pamiętacie jeszcze kasety wideo? A może nadal macie w domu tę cegiełkę historii technologii?

Klienci PKO BP są zagrożeni. Uwaga na oszustów, pieniądze znikają z kontKlienci PKO BP są zagrożeni. Uwaga na oszustów, pieniądze znikają z kontCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel wytrzeszczył oczy, gdy zobaczył, co niesie golden retriever w pysku. Musiał natychmiast zareagować
  2. Gessler przeszła samą siebie. Niebywałe, co robi z ogórków kiszonych i do czego podaje
  3. Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeń
  4. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  5. Masz banknot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Kościół wydał oficjalne stanowisko ws. 1 listopada i wyjazdów na groby bliskich. Wielu rwie sobie włosy z głowy

Następny artykuł