Kopalnia odkrywkowa
Źródło: pixabay.com

Stoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatyczna

Kuba WielochKuba Wieloch
16 Września 2020

Najnowszy raport ONZ nie pozostawia żadnych złudzeń. Powstrzymywanie destrukcji natury i globalnego ocieplenia idzie nam fatalnie

Jak wynika z najnowszego raportu ONZ dotyczącego stanu przyrody, w ciągu ostatnich 10 lat świat nie zdołał osiągnąć, ani jednego założonego celu, który przyczyłby się do powstrzymania zniszczenia dzikiej przyrody i ekosystemów podtrzymujących życie — donosi brytyjski The Guardian.

Światowe rządu zawodzą


Międzynarodowa społeczność wyznaczyła w 2010 roku 20 celów w zakresie różnorodności biologicznej. Plan uzgodniono dekadę temu w Japonii w celu spowolnienia i zastopowania niszczenia świata przyrody na naszej planecie. Zakres celów obejmował aspekty ochrony środowiska w szerokim spektrum — od zwalczania zanieczyszczania po ochronę raf koralowych.
Niestety sprawa wygląda fatalnie i widać, że obecnym globem rządzą głównie przemysłowe koncerny, które za nic sobie mają zdrowie naszej planety. To już drugie dziesięciolecie z rzędu, w którym rządu nie osiągnęły postawionych celów.

Dlaczego miód się nie psuje? WyjaśniamyDlaczego miód się nie psuje? WyjaśniamyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

Zabijamy własną planetę


W najnowszym raporcie Global Biodiversity Outlook 5 opublikowanym przed niezwykle kluczowym szczytem ONZ zauważono, że naturalne siedliska zwierząt wciąż zanikają, a ogromna liczba gatunków jest nadal zagrozona wyginięciem ze względu na wyniszczające działania człowieka.
Z raportu wynika również, że rządom udało się częściowo zrealizować jedynie sześć spośród dwudziestu założonych celów. Dotyczą one głównie obszarów chronionych i gatunków inwazyjnych. Sprawę naświetliła szefowa ONZ ds. różnorodności biologicznej, Elizabeth Maruma Merma, która stwierdziła, że ludzkość znalazła się na rozdrożu. Najbliższe lata zadecydują o tym, co pozostawimy w spadku naszym potomkom i w jakim świecie będą żyły przyszłe pokolenia.

Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeńGrypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Ludzkośc eksploatuje przyrodę


– Ekosystemy życia na Ziemi jako całości są zagrożone. A im bardziej ludzkość eksploatuje przyrodę w sposób niezrównoważony i podważa jej wkład w życie ludzi, tym bardziej podważamy nasze własne samopoczucie, bezpieczeństwo i dobrobyt – wyjaśniła Mrema.

Populacja dzikich zwierząt spadła o 68%


Warto również wspomnieć, że w opublikowano w tym również raport wg którego, że populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat. Ten wynik jest przerażający, bo świadczy o niekończącej się ekspansji człowieka w tereny dzikie, co wpływa bezpośrednio na niszczenie lokalnych ekosystemów.

Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniająPrawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniająCzytaj dalej


Badacze prześledzili globalne dane dotyczące około 21 tysięcy populacji 4 tysięcy gatunków kręgowców. Naukowcy sprawdzali stan populacji wielu zagrożonych gatunków, więc w zestawieniu znalazły się, chociażby pandy czy niedźwiedzie polarne, ale i mniej znane powszechnie ryby, płazy, ptaki i gady. Jak zauważyli naukowcy, sprawy mają się najgorzej w Ameryce Łacińskiej i Karaibach, gdzie spadek populacji zwierząt wyniósł średnio aż 94 procent.

Dramatyczny apel


– Wygląda na to, że spędziliśmy od 10 do 20 lat, rozmawiając o tych spadkach i tak naprawdę nie udało nam się nic z tym zrobić. To mnie frustruje i denerwuje. Naprawdę trudno jest zakomunikować, jak dramatyczna jest sytuacja – powiedział Guardianowi Robin Freeman, główny autor raportu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka dała lwu buziaka przez szybę. Nie mogła się spodziewać, jak zareaguje dzikie zwierzę
  2. Zapas na długie, zimowe miesiące, banalny przepis na sos paprykowy do słoików, palce lizać
  3. Niezwykle niebezpieczne znalezisko w Gdańsku. Było zakopane 30 cm pod ziemią
  4. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus
  5. Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera
  6. Objawy raka widoczne gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważcie, stawką może być Wasze życie

Następny artykuł