Georgia Południowa i góra lodowa A68a.
Źródło: NASA

Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakane

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Listopada 2020

Góra lodowa A68a w 2017 roku oderwała się od szelfu lodowego Larsen C i od tego czasu dryfuje po Oceanie Atlantyckim. Obiekt o długości 150 km pokonał już prawie 1,5 tys. km i niebezpiecznie zbliża się do brytyjskiej wyspy o podobnych rozmiarach. Może to wywołać poważne konsekwencje gospodarcze i przyrodnicze.

Ogromna góra lodowa zmierza w stronę Georgii Południowej, niewielkiej wyspy znajdującej się na Oceanie Atlantyckim. A68a pokonała już 1400 km dryfując po obszarze znanym jako “aleja gór lodowych” i znajduje się już jedynie 500 km od niewielkiej, brytyjskiej wyspy. Może mieć to poważne konsekwencje dla mieszkańców Georgii Południowej.

Wyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynęWyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynęCzytaj dalej

Największa góra lodowa na oceanie

Jak podkreślają eksperci, góra lodowa A68a jest obecnie największym tego typu obiektem w swoim regionie. “Jest naprawdę ogromna i jest największą górą lodową na Oceanie Południowym” - tłumaczy dr Sue Cook z Australian Antarctic Program Partnership. Góra lodowa o długości 150 km i szerokości 48 km w 2017 roku oderwała się od szelfu lodowego Larsen C i zaczęła dryfować tak zwaną “aleją gór lodowych”.

Naukowcy podkreślają, że los góry lodowej A68a jest trudny do przewidzenia, ponieważ jej kształt, prądy wodne i zmieniające się wzorce pogodowe sprawiają, że przewidywania związane z jej ruchem są praktycznie niemożliwe. Góra lodowa w każdej chwili może się rozpaść, może też osiąść na mieliźnie, jeżeli jednak zachowa kierunek dryfowania, to w niedługim czasie może dotrzeć do wybrzeży Georgii Południowej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć

2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor

Technologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduTechnologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduCzytaj dalej

Góra lodowa na kursie kolizyjnym. Może dojść do katastrofy

Góra lodowa A68a charakteryzuje się ogromnymi rozmiarami. 150 kilometrów długości i 48 kilometrów szerokości sprawiają, że jest ona większa od brytyjskiej wyspy Georgia Południowa (rozmiary wyspy wynoszą 167 na 37 kilometrów). Przy tym, góra lodowa jest stosunkowo cienka, eksperci twierdzą, że jej grubość osiąga maksymalnie 200 metrów, co oznacza, że jest dość lekka. Fakt ten sprawia, że góra lodowa może niebezpiecznie blisko zbliżyć się do brytyjskiej wyspy.

Eksperci podkreślają, że taki scenariusz będzie najgorszym możliwym rozwiązaniem. W rozmowie z telewizją BBC, profesor Geraint Tarling z British Antarctic Survey podkreślił, że góra lodowa może mieć bardzo negatywny wpływ na miejsca, w których żerują lądowe drapieżniki oraz może wpłynąć na zniszczenie szlaków, którymi się one poruszają.

Wyspa Georgia Południowa i góra lodowa A68a - widok z satelity.

Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneOlbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneCzytaj dalej

Co prawda naukowcy podkreślają, że ekosystem ma umiejętność dosyć szybkiej regeneracji i może sobie z tym poradzić, jednak według prognoz, jeżeli góra lodowa rzeczywiście osiądzie na mieliźnie przy brytyjskiej wyspie, to może tam zostać nawet przez 10 lat. “To miałoby bardzo duże znaczenie nie tylko dla ekosystemu Georgii Południowej, ale także dla jej gospodarki” - tłumaczy Tarling.

Oderwanie się tak masywnej góry lodowej od szelfu nie jest niczym nadzwyczajnym, takie sytuacje miały już miejsce w historii, jednak niepokojące jest miejsce, w którym to się wydarzyło. Okolice szelfu lodowego Larsen C jest miejscem, w którym coraz częściej dochodzi do tego typu wydarzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  2. Od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Mało kto wie, że rząd po cichu wprowadził kolejną karę
  3. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć
  4. Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądze
  5. NASA otrzymała niezwykle ważną wiadomość. Przybyła z bardzo dalekiego kosmosu, wielki sukces
  6. "Modę na sukces" pamięta każdy. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje serialowy Forrester?

Następny artykuł