Prawo jazdy o dowód rejestracyjny w portfelu
Źródło: Materiały własne

Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Listopada 2020

Ogromna zmiana, na którą czekali wszyscy kierowcy w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie, że od grudnia aplikacja mObywatel uzyska niezwykle ważną funkcjonalność. Prawo jazdy będziemy mogli zostawić w domu.

Koniec z mandatem za brak dokumentów podczas jazdy samochodem. Od 5 grudnia kierowcy będą mogli wgrać do aplikacji mObywatel swoje prawo jazdy, a fizyczny dokument można będzie zostawić w domu. Na tę decyzję czekało wielu polskich kierowców.

Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmianyPolacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmianyCzytaj dalej

Nowa funkcja w aplikacji rządowej. Ministerstwo Cyfryzacji informuje

Z aplikacji mObywatel korzysta obecnie około 1,5 miliona Polaków. W rządowym narzędziu na urządzenia mobilne można wgrać swój dowód osobisty, połączyć konto z płatnościami PKO, podłączyć legitymację szkolną lub studencką oraz wiele więcej. Ministerstwo Cyfryzacji, które jest odpowiedzialne za rozwój aplikacji poinformowało właśnie, że od 5 grudnia użytkownicy programu mObywatel zyskają funkcjonalność, na którą wszyscy czekali miesiącami.

Od 5 grudnia w aplikacji mObywatel będzie dostępna funkcja mPrawo Jazdy. Oznacza to, że każdy kierowca będzie mógł wgrać do swojego smartfona własne prawo jazdy, które będzie ważne podczas kontroli policyjnej. Oznacza to, że w końcu problem związany z mandatami za brak tego dokumentu przejdzie do przeszłości.

Opracowali cudowne, Opracowali cudowne, "niewidzialne" słuchawki. Aż ciężko uwierzy, jak to działa, niedługo trafi do sprzedażyCzytaj dalej

Koniec z mandatami?

Przypominamy, że obecnie zasady ruchu drogowego informują, że za brak prawa jazdy można otrzymać wysoki mandat. Tak zwane widełki zaczynają się od nagany, jednak za nieposiadanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu można nawet otrzymać karę w wysokości 250 złotych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, którą 14 sierpnia 2020 roku podpisał prezydent RP, Andrzej Duda, kierowcy nie będą zobligowani do posiadania fizycznego prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Wszystkie dane kierowców będą znajdowały się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Jesienią pijasz tylko warzywne soki? Ogromny błąd, stokroć lepszy jest sok jabłkowy, posiada zdumiewające zalety

Więcej nowości dla kierowców

To jednak nie koniec nowości, które czekają na kierowców. Nowelizacja ustawy zakłada również, że właściciele pojazdów będą mogli je czasowo lub na stałe rejestrować w miejscu czasowego zamieszkania. Zasada, która uprawnia kierowców do zachowania “starych” numerów rejestracyjnych auta podczas przerejestrowania jest już dostępna od jakiegoś czasu. Podczas przerejestrowania należy jednak zabrać ze sobą tablice rejestracyjne w celu naklejenia specjalnego hologramu, który ma informować o prawdziwości tablic rejestracyjnych.

Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeNaukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeCzytaj dalej

mPojazd to idealne rozwiązanie dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednocześnie o tym, że kierowcy od jakiegoś czasu mogą już korzystać z aplikacji mPojazd. Do narzędzia tego można wgrać między innymi dowód rejestracyjny, polisę OC oraz kartę pojazdu. Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, tłumaczy, że z tych funkcjo mogą korzystać wszyscy, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a więc właściciele i współwłaściciele samochodów, motocykli czy skuterów. Aplikacja przypomina również o zbliżającej się dacie końca ważności polisy OC oraz można sprawdzić tam, kiedy należy udać się na przegląd pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gość
  2. Labrador wie, że zrobił coś złego. Nagrano najbardziej urocze przeprosiny na świecie
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Polacy w żałobie, nie żyje Henryk Lipiński. "Odszedł wspaniały człowiek"
  7. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym

Następny artykuł