Klawiatura
Źródło: Źródło własne

Większość osób nie wie do czego służy ten przycisk. Jego zastosowanie Cię zaskoczy

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Sierpnia 2020

Klawiatura QWERTY jest już tak powszechna, że większość osób pisze na niej w ogóle nie spoglądając na swoje palce

Klawiatura QWERTY

Ten popularny układ klawiszy jest już zakodowany w naszych głowach. Co ciekawe układ QWERTY został zaczerpnięty z alfebetu łacińskiego, wszak tymi sześciomaliterami się on zaczyna.

Patent z roku 1878

W pierwszych maszynach do pisania stosowany był alfabetyczny układ klawiszy. Okazało się jednak, że przy szybkim pisaniu był to niezwykle niewygodny układ. Ze względu na sąsiedzctwo często używanych klawiszy dochodziło do zakleszczenia się ramion z czcionkami. Pierwszą maszynę pisarką z układem QWERTY opatentowano w roku 1878, a jej twórcą był amerykański dziennikarz i wynalazca Christopher Latham Sholes.

Ciekawostki o klawiaturze


Obecny układ klawiszy jest znacznie efektywniejszy niż alfabetyczny. Dla osób niedoświadczonych może być on wpierw nieintucyjny, jednakże szybko stał się on standardowym ułożeniem klawiszy we współczesnych urządzeniach. Nie jest to jednak układ gwarantujący najszybsze z możliwych tempo pisania. Istnieją inne sposoby rozmieszczenia klawiszy (np. klawiatura Dvoraka), których układ został zoptymalizowany pod względem szybkości wprowadzania znaków, a nie by uniknąć zakleszczania czcionek (które nie występuje np. w klawiaturach komputerowych). W takich klawiaturach znaki najczęściej występujące po sobie umieszczone są obok siebie, co zmniejsza drogę jaką mają do pokonania palce przy pisaniu.

Nie znamy zastosowania wielu przycisków


Co ciekawe na obecnych klawiaturach jest wiele archaicznych przycisków, którego zastosowania już praktycznie nikt nie zna. Przykładem może być chociażby klawisz HOME. Ma on jednak całkiem proste i wygodne zastosowanie.

Do czego służy przycisk Home?


Home to klawisz klawiatury, który przenosi na górę strony internetowej lub dokumentu. Przy edycji tekstu przesuwa on kursor na początek linii. Znajduje się on na klawiaturze numerycznej, oraz pod klawiszem Scroll Lock
Dla systemu Microsoft Windows w połączeniu z klawiszem Shift umożliwiają zaznaczanie od bieżącej pozycji do początku lub końca linii, a w połączeniu z klawiszem Ctrl umożliwiają przejście do początku lub końca otwartego dokumentu. Możliwe jest kombinacja obu operacji. - źródło: Wikipedia

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy miód rzeczywiście leczy choroby? Jasne stanowisko naukowców
  2. Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwienia
  3. Osoby po 40 roku życia powinny pracować maksymalnie 3 dni w tygodniu. Zaskakujące wyniki badań
  4. Nakarmił mrówki cukierkami. Fascynujące efekty uwiecznił na nagraniu

Następny artykuł