Kleszcz
Źródło: flickr

Nowy gatunek kleszcza w Europie. Już niedługo mogą pojawić się w Polsce

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

Nowy gatunek kleszcza został zauważony w Europie. Trzeba przygotować się na ewentualne pojawienie się go w i w naszym kraju. Jest on niestety niezwykle groźny dla człowieka, dlatego odpowiednie zabezpieczanie się przed tymi owadami jest kluczowe.

Kleszcze co roku sieją grozę w niektórych rejonach Polski. Nie inaczej jest tym razem, jednak może pojawić się nowy gatunek kleszcza.

Kleszcze są niebezpieczne

Kleszcze, choć aktywne stają się zazwyczaj na początku roku w okresie wiosennym, to prawdziwa ich plaga przypada na lato. W tym roku również się już pojawiły, a różne organizacje i rząd dba o świadomość ewentualnego zagrożenia. Nic w tym dziwnego - te małe owady mogą wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u swojej ofiary, czyli właśnie człowieka. Kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza to nie przelewki i co roku umiera z tych powodów wiele osób. W tym roku unikanie zagrożenia może być dla niektórych łatwiejsze - przez ograniczenia w podróżowaniu wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nie zmienia to jednak faktu, że nadchodzi nowe zagrożenie.

Kleszcze afrykańskie

W Turcji, Hiszpanii czy Francji pojawiają się niepokojące doniesienia o nowym gatunku kleszczy. Na domiar złego ich obecność potwierdzono nawet w Niemczech. Są to kleszcze afrykańskie, zdecydowanie różniące się od naszych lokalnych przedstawicieli tego gatunku. Ich kolor przypomina barwy żółto-pomarańczowe, a same osiągają nawet 2 centymetry wielkości (są więc większe od naszych kleszczy). Przez ocieplanie się klimatu mogą lada moment zawitać do Polski. Nowe kleszcze są bardzo niebezpieczne, gdyż również mogą przenosić bardzo groźne choroby, w tym takie wywoływane na przykład bakterią riketsja, która doprowadzić może do poważnych komplikacji sercowo-nerwowych. Afrykańskie kleszcze przenoszą także arbowirusy przyczyniające się do gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF), czyli skrajnie śmiertelnej choroby. Eksperci zalecają uważanie na kleszcze i w razie ukąszenia sprawne je usuwanie. Do tego celu poleca się specjalne narzędzia dostępne w wielu sklepach, na przykład KleszczKartę czy lasso do usuwania kleszczy, choć można to zrobić zwykłymi szczypczykami.

Zobacz także:

  1. Spełniając te warunki możecie ubiegać się o Polski Bon Turystyczny. Jest kilka haczyków
  2. Druga fala koronawirusa nie czeka do jesieni. Właśnie pojawiła się w Azji
  3. Czy grozi nam fala powodziowa? IMGW podaje statystyki z weekendowych nawałnic i prognozuje pogodę na resztę tygodnia
  4. Zaobserwowano najmłodszego pulsara. Niezwykle wyjątkowe zjawiskoNastępny artykuł