Osoba pijąca wodę w upale.
Źródło: Health.mil

Na skutek globalnego ocieplenia miliard ludzi będzie żyć w nieznośnym upale. Naukowcy podali termin

Jak wykazują najnowsze badania, kryzys klimatyczny może przyjść szybciej niż zakładali specjaliści. Już niedługo miliard ludzi może żyć w nieznośnym upale, nienadającym się do normalnego funkcjonowania.

Temat globalnej pandemii koronawirusa skutecznie zabiera większość uwagi społeczeństwa. To nie znaczy jednak, że ludzkość nie ma innych problemów, tym razem, to nasze działania częściowo są odpowiedzialne za kryzysową sytuację. Najnowsze badania wykazują, że jeżeli nie zniwelujemy w najbliższym czasie emisji gazów cieplarnianych, w niedalekiej przyszłości może nas czekać podkręcenie globalnej temperatury do nieznośnego poziomu.

Aktualna sytuacja

Obecnie większość ludzi mieszka w idealnych warunkach pogodowych zarówno do funkcjonowania, jak i uprawy roślin, i hodowli zwierząt. Mowa o regionach, w których średnie roczne temperatury wahają się od 6 do 28 stopni Celsjusza. Naukowcy alarmują jednak, że to co mamy teraz, bardzo szybko może się zmienić, jeżeli nie zniwelujemy emisji gazów cieplarnianych.

W Polsce jak na Saharze?

Najnowsze raporty śledzące zmiany klimatyczne są nieubłagane. Kryzys klimatyczny będzie miał o wiele gorsze skutki niż przewidywaliśmy. Emisja gazów cieplarnianych skutecznie przyspiesza wzrost temperatury na całym świecie. Jakie mogą być tego efekty? Już za 50 lat ponad miliard ludzi może żyć w warunkach znanych z Sahary, a znaczna większość przy stałej temperaturze oscylującej w okolicach 30 stopni Celsjusza. Swojego szoku po zobaczeniu najnowszych raportów nie krył badacz Tim Lenton, z Exeter University: “Te liczby są oszałamiające. Musiałem sprawdzić dwa razy, kiedy je zobaczyłem. Wcześniej badałem już punkty krytyczne klimatu, które zwykle uważa się za apokaliptyczne. Ale to uderzyło mocniej.”

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ilość wody, jaka przypada w Polsce na jednego mieszkańca, jest podobna, jak w krajach afrykańskich - ostrzega hydrolog Grzegorz Walijewski
  2. Sposób na suszę? Technologia z Izraela może być odpowiedzią
  3. Susza w Polsce. Pływalnia oddaje wodę potrzebującym
  4. Susza powoduje braki wody w studniach. Problem mogą mieć elektrownie
Następny artykuł