klimat
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że zmiany klimatu wywołane są działalnością człowieka?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Listopada 2020

Zanieczyszczenia środowiska, emisja gazów cieplarnianych, zmiany klimatyczne... Czy to wszystko faktycznie jest skutkiem działalności człowieka? Naukowcy od lat pewni są, że jak najbardziej. I, oczywiście, trzeba coś z tym zrobić. Zgadzasz się?

Człowiek od XVIII wieku postanowił rozwijać się w jeszcze większym tempie, co okupowane jest niestety dobrem wspólnym, czyli środowiskiem. To ulega stopniowej degradacji. Nie wszyscy jednak twierdzą, że zmiany klimatyczne faktycznie powstają na skutek zmian klimatu.

Człowiek szkodzi? Nie słyszałem

Bodaj jednym z najbardziej znanych przykładów osób twierdzących, że człowiek "być może ma jakiś tam niewielki wpływ na zmiany klimatyczne" jest były prezydent USA Donald Trump. On właśnie, zapytany na jednej z konferencji o udział człowieka w stopniowym pogarszaniu się sytuacji naturalnej na naszej planecie stwierdził, że "człowiek faktycznie może za to odpowiadać w niewielkim stopniu". Problem w tym, że naukowcy od bardzo wielu lat są zgodni - człowiek jest głównym powodem (a być może nawet i jedynym) zmian klimatycznych.

Komputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniKomputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniCzytaj dalej

Eksperci ze sztabu Trumpa sytuacji również nie ratowali, gdyż wyrażali "antynaukową" postawę. Sam Trump w końcu reklamował postawienie na paliwa kopalniane, co w przypadku kraju będącym drugim na świecie emitentem CO2 do atmosfery ma z pewnością tragiczny skutek. Zaledwie na dzień przed wyborami Trump postanowił także, że USA opuści porozumienie paryskie jako pierwszy w historii kraj. Porozumienie to ma na celu obniżenie średniej temperatury na Ziemi o 2 stopnie Celsjusza.

Człowiek a środowisko

Powyższa postawa jest wręcz tragiczna, jeżeli chodzi o potencjalne skutki dla klimatu. Nie od dziś wiadomo, że sytuacja z roku na rok staje się coraz gorsza. Człowiek od czasów początków rewolucji przemysłowej zaczął szkodzić naszej planecie. Wszystko przez stopniowy rozwój rolnictwa, który w końcu przerodził się w industrializację całego przemysłu. Przez wiele lat nie zdawano sobie sprawy z potencjalnych skutków takich działań.

Roboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaRoboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaCzytaj dalej

Trzeba zmian

Rozwój turystyki, urbanizacji, komunikacji, gospodarki czy rolnictwa przyczynia się do degradacji środowiska, co z kolei doprowadza do topnienia lodowców, ocieplania się Ziemi, zmniejszenia zasobów naturalnych, co wszystko stanowi zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale również i fauny i flory. Musimy coś z tym zrobić - grzmią naukowcy. A Ty jak uważasz? Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za zmiany klimatyczne? Koniecznie daj znam znać!

McDonald's walczy z ociepleniem klimatycznym. Firma pracuje nad ekologicznym wege burgeremMcDonald's walczy z ociepleniem klimatycznym. Firma pracuje nad ekologicznym wege burgeremCzytaj dalej

Następny artykuł