Miasto spowite smogiem, w tle góry.
Źródło: Wikipedia Commons

Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Czerwca 2020

Mamy 6 miesięcy, aby zatrzymać ponowny wzrost emisji gazów cieplarnianych po okresie zatrzymania gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Jeżeli tego nie zrobimy, katastrofy klimatycznej nie da się już zatrzymać, tak twierdzi dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Pandemia koronawirusa przyniosła niespodziewane skutki. Jednym z nich była znacząca poprawa jakości powietrza w praktycznie wszystkich większych miastach europejskich.

Ostatni dzwonek przed katastrofą

W kwietniu emisja gazów cieplarnianych spadła o 17% w porównaniu z wynikami z zeszłego roku. Po tym spadku, wszystko wróciło jednak do normy, a nawet ją przewyższyło, bo kolejnym miesiącu emisja dwutlenku węgla przekroczyła zeszłoroczny wynik o 5%. “Ten rok to jest ostatni dzwonek na działania, jeśli chcemy uniknąć ponownego wzrostu CO2” ostrzega Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Ratowanie gospodarki i klimatu

Specjaliści przewidują, że w przeciągu kilku miesięcy władze państw wydadzą około 36 trylionów złotych (9 trylionów dolarów) na ratowanie gospodarki po koronakryzysie. Według Fatiha ten czas i inwestycje powinny posłużyć również do nakreślenia nowego charakteru światowej gospodarki, która byłaby nastawiona na bardziej ekologiczną produkcję.

Odnawialne Źródła Energii to więcej miejsc pracy

Według ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energetycznej, należy zwrócić się w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE), dzięki którym powstanie wiele miejsc pracy oraz odciąży to znacząco klimat. Według specjalistów należy przede wszystkim inwestować w panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poziom wody niebezpiecznie się podnosi. Zagrożonych jest 13 województw
  2. IMGW: Ostrzeżenia przed burzami dla ponad połowy kraju. Niebezpieczna zjawiska nie odpuszczą
  3. Zalane miasta i szpitale. Ostatnia noc w Polsce okazała się wyjątkowo katastroficzna, ponad 1,6 tys. interwencji
  4. Radioaktywna chmura zawisła nad Europą. Naukowcy znaleźli jej źródło

Następny artykuł