Uganda obóz dla uchodźców
Źródło: Unsplash

Ważna deklaracja ONZ. Pojawią się uchodźcy klimatyczni

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

ONZ po raz pierwszy w swoich dokumentach poruszyło jeden z potencjalnych problemów, który dopiero się kształtuje. Zdaniem organizacji, klimat będzie wpływać na ruch uchodźców na świecie. To niezwykle ważne w kwestii zmian klimatycznych.

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do uchodźstwa. Choć nie jest to niczym nowym, ONZ pierwszy raz określiło problem w swoich dokumentach.

Uchodźcy klimatyczni

Naukowcy i specjaliści ds. klimatu od wielu lat ostrzegają światowe mocarstwa o zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne. Ziemia się ociepla, co wywołuje wiele następstw widocznych już dziś - owady i zwierzęta migrują i wracają na tereny, na których nie było ich od wielu lat, topnieją lodowce, a nasze termometry same zaczynają się pocić. Klimat ma niebagatelny wpływ również na człowieka. Termin "klimatyczni uchdźcy" nakreślono już jakiś czas temu, jednak nigdy nie był on takż żywy, co dzisiaj. W końcu światowe organizacje zaczynają zauważać problem i być może podjęte zostaną konkretne działania. W przeciwnym razie szykuje się ogromna katastrofa klimatyczna.

ONZ ostrzega

Tegoroczny raport Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wyróżnia się na tle tych z poprzednich lat. W tym roku zawarto tam frazę, która na pierwszy rzut oka nie jest niczym nowym, jednak w istocie pokazuje, że ONZ zdaje sobie sprawę ze zbliżającej się katastrofy klimatycznej. W dokumencie zawarto fragment "wzajemne oddziaływanie klimatu, konfliktu, głodu, ubóstwa i prześladowań stwarza coraz bardziej złożone sytuacje kryzysowe". Jest to zarazem pierwszy raz, gdy UNHCR zawarło zmiany klimatyczne jako potencjalny czynnik sprawczy w kierunku uchodśtwa.

To mały krok, ale...

Nie ukrywajmy, że sama fraza nie ma tu żadnej mocy. Prawna definicja "uchodźcy" w dalszym ciągu nie została zmieniona i nie zawiera w sobie czynników klimatycznych, a samo ONZ także nie podjęło innych działań w tym kierunku. Nie zmienia to faktu, że zawarcie takiej informacji przez UNHCR pokazuje, iż problem może faktycznie istnieć i ONZ zdaje sobie z niego sprawę. "Biorąc pod uwagę obecny klimat polityczny w USA i Europie, nie sądzę, aby było miejsce na formalną zmianę tej definicji" - wypowiedział się Idean Salehyan, politolog z Uniwersytetu Teksasu. W jego ocenie taka zmiana może jednak przyczynić się do podjęcia konkretnych działań i dostrzeżenia problemu przez światowa mocarstwa.

Zobacz także:

  1. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko
  2. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział. Astronomowie donoszą o kolizji czarnych dziur
  3. NASA pokazuje jak wyglądają zachody słońca na innych planetach. Niesamowite nagrania
  4. Piorun o długości Polski. Odnotowano rekordowe wyładowanie atmosferyczneNastępny artykuł