Panele fotowoltaiczne na polu
Źródło: Pixabay

Jakie kroki powinna podjąć Polska w celu walki ze zmianami klimatu?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Sierpnia 2020

Zmiany klimatu coraz mocniej wpływają na otaczające nas środowisko. Naukowcy i najbogatsi ludzie świata opracowują plany w jaki sposób możemy jeszcze odwrócić los naszej planety.

Zwiększająca się ilość dwutlenku węgla w atmosferze nie wpływa pozytywnie na nasz klimat. Podnosząca się temperatura prowadzi do globalnego ocieplenia i roztapiania się lodowców. W jaki sposób ludzkość powinna sobie z tym faktem poradzić i jaki udział może w tym wszystkim mieć Polska?

Transformacja na źródła energii odnawialnej

Eksperci związani z tematem energetyki od dłuższego czasu informują, że odnawialne źródła energii (OZE) stają się coraz tańsze w budowie i utrzymaniu. Według szacunków z czerwca tego roku, w 2021 taniej będzie zbudować nową farmę fotowoltaiczną niż utrzymywać istniejące kopalnie węgla kamiennego. Polska na rynku OZE radzi sobie coraz lepiej. Najważniejsze koncerny energetyczne rozwijają swoje projekty związane z fotowoltaiką i energią wiatrową. W Polsce istnieje również wielu producentów ogniw, których używa się na farmach słonecznych. Jednym z pomysłów, który w ostatnim czasie pojawił się w mediach jest budowa wielkiej fabryki takich ogniw. Z jednej strony miałoby to stanowić konkurencję dla tańszych zamienników z Chin, które są na potęgę sprowadzane do Europy, z drugiej strony dałoby szansę usprawnić proces transformacji energetycznej, ponieważ wczesna wersja tego projektu zakłada budowę fabryki na terenie jednej z kopalni węglowych.

Przejście na ekostransport

Wiele krajów coraz śmielej mówi o poważnych planach na transformacje transportu na zeroemisyjny. W Finlandii testowane są specjalne busy elektryczne, które do poruszania się na wyznaczonych trasach nie potrzebują nawet kierowcy. Samochody elektryczne to już w zasadzie codzienność, a wiele osób w ogóle rezygnuje z czterech kółek na rzecz rowerów, czy elektrycznych hulajnóg. Kolejnym z wyjść, które mogłyby zachęcić ludzi do pozostawienia samochodów w garażach to ograniczenia w ruchu samochodowym w centrach miast. Takie rozwiązanie mogłoby jednak wzbudzać kontrowersje ze względu na ograniczenia wolności.

Dofinansowania i ulgi podatkowe?

Jeżeli nie kijem, to może marchewką. W Polsce od lat działa program zakładający dofinansowania dla gospodarstw domowych do zakupu pieca gazowego. Wystarczy zutylizować piec węglowy, aby państwo pokryło część kosztów związanych z montażem ogrzewania gazowego. Takich projektów mogłoby być jeszcze więcej i mogłyby obejmować również montaże paneli fotowoltaicznych lub małych wiatraków zbierających energię elektryczną.

Jak Polska powinna zaangażować się w walkę ze zmianami klimatu?

To tylko kilka sposobów i możliwości w jaki sposób Polska mogłaby się przyczynić do ograniczenia emisji CO2 i poprawy stanu atmosfery. Czy według Was podobne zabiegi mają w ogóle sens, a jeżeli tak, to w jaki sposób najlepiej się do tego tematu zabrać?

Następny artykuł