Mężczyzna z siekierą próbuje rozłupać kłodę
Źródło: YouTube

Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Sierpnia 2020

Jakie ciekawe znaleziska można znaleźć w zwykłej kłodzie drewna? Okazuje się, że całkiem szokujące. Pewien mężczyzna rozłupał kłodę z dziwnymi dziurami, to co znalazł w środku może przyprawić o zawrót głowy.

Mężczyzna znalazł intrygująco wyglądającą kłodę z wydrążonymi tunelami. Postanowił sprawdzić, czy coś, co było odpowiedzialne za te dziury dalej się tam znajduje. Po rozłupaniu drewna jego oczom ukazał się widok, który zostawi ślad na psychice wielu osób.

Świdrak okrętowiec - największy wróg statków

Świdrak okrętowiec, znany również pod nazwą wood worm, to rodzaj inwazyjnego małża, który charakteryzuje się zdolnością trawienia celulozy. Jego główne skupisko znajduje się w ciepłych wodach Morza Karaibskiego jednak obecnie można go spotkać praktycznie na całym świecie, również w Bałtyku. Chociaż świdrak żywi się planktonem, to jego ulubionym daniem jest drewno, przez co stał się on ogromnym utrapieniem dla statków o drewnianym kadłubie. W taki też sposób małż ten przedostał się w inne zakątki świata, pasażerował na gapę w drewnie okrętów doprowadzając je równocześnie do ruiny.

Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoNaukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoCzytaj dalej

Pożeracz kłód w Morzu Bałtyckim

Chociaż świdrak preferuje ciepłe wody o wysokim zasoleniu, to w ostatnim czasie zaczął się również pojawiać w Bałtyku. Dzięki temu, że małż pojawił się stosunkowo późno w naszych wodach, wiele zatopionych, drewnianych okrętów mogło zachować się w całkiem niezłym stanie na dnie morza. Tak było w przypadku szwedzkiego galeonu Vasa, który zatonął w sztokholmskim porcie w 1628 roku. Statek został podniesiony z dna dopiero w drugiej połowie XX wieku i dzięki temu, że zachował się w fantastycznym stanie, jest teraz jedną z największych atrakcji Sztokholmu.

Galeon Vasa w muzeum w Sztokholmie.

Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzeniaAsteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzeniaCzytaj dalej

Mężczyzna rozłupał kłodę i nagrał efekt

Na nagraniu mężczyzna używa siekierki do rozłupania tajemniczo wyglądającej kłody. Ma ona liczne dziury i tunele, które świdrak drąży dzięki specjalnie zaprojektowanej muszli. Takie zachowanie, tego wodnego stwora, sprawia, że świdrak jest prawdziwym utrapieniem dla drewnianych statków, pomostów, doków i innych nadbrzeżnych obiektów. Co ciekawe świdrak uznawany jest za przysmak w wielu krajach, szczególnie azjatyckich, chociaż wygląda jak ogromny robak, to jego mięso podobno smakuje jak małże. A Wy skusilibyście się na spróbowanie takiego przysmaku?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nad polskim morzem przechowują groźną substancje. Nikt nic z tym nie robi, zagrożenie jest olbrzymie
  2. Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzenia
  3. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko
  4. Był martwy przez niemal 20 minut. Nie uwierzysz, co zobaczył po "drugiej stronie"

Następny artykuł