kobieta
Źródło: Matthew Verdolivo (UC Davis IET Academic Technology Services)

Wyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Listopada 2020

Najnowsze badania brzmią niemal jednoznacznie - prehistoryczne kobiety też polowały i to znacznie częściej, niż dotychczas sądzono. Nowe odkrycie nie pozostawia wątpliwości. Naukowcy tłumaczą, że doszło do "naukowego seksizmu". Teraz skupią się na udowadnianiu swoich tez.

Seksizm obecny jest w praktycznie każdej dziedzinie życia, choć nie wszyscy się z tym zjawiskiem spotykają. Okazuje się, że takie pojęcie nie jest wcale obce środowisku naukowemu. Naukowcy odkryli grób nastoletniej łowczyni, która wcale nie reprezentowała dotychczas znanego stereotypu.

Kobiety w prehistorii

Jak dotąd wszyscy sądziliśmy, zadania kobiet w prehistorii skupiały się w zasadzie na dbaniu o mir domowy (choć lepiej tu pasuje "jaskiniowy"), przygotowywaniu posiłków i co najwyżej łowieniu ryb. No bo jak inaczej, kobiet miałyby faktycznie polować na grubą zwierzynę? Okazuje się, że jak najbardziej. Zdaniem naukowców, niezwykle szkodliwe są tu stereotypy.

Znamy ceny nowych iPhone 12 u polskich operatorów. Wystartowała przedsprzedaż nowych telefonów firmy AppleZnamy ceny nowych iPhone 12 u polskich operatorów. Wystartowała przedsprzedaż nowych telefonów firmy AppleCzytaj dalej

Kobieta, którą odnaleziono, zmarła bardzo młodo, gdyż miała między 17 a 19 lat i pochowana została około 9 tysięcy lat temu. Do odkrycia doszło w amerykańskich Andach, gdzie często znajdywane są podobne znaleziska. To jednak okazało się w pewien sposób wyjątkowe. Wraz z pozostałościami prehistorycznej kobiety, w jej grobie odkryto kamienne pociski i narzędzia przeznaczone do obróbki zwierząt. W skrócie - przyrządy każdego szanującego się łowcy.

W prestiżowym "Science Advances" ukazało się najnowsze badanie, które sugeruje, że tak naprawdę kobiety w przeszłości wcale nie pełniły jedynie roli "domowej infrastruktury" jak przyszło nam dotąd sądzić. Znaczna część z nich zajmowała się typowo "męskimi" zajęciami, właśnie takimi, jak polowanie na grubego zwierza. Przewodniczący badaniom Randall Haas z Kalifornijskiego Uniwersytetu postanowił przejrzeć dotychczasowe odkrycia, aby dowiedzieć się, czy podobnych znalezisk było więcej.

kobieta

Mąż gotuje a kobieta poluje

Zdaniem badaczy, na przestrzeni lat doszło do poważnego seksizmu z środowisku naukowym, gdyż w istocie okazało się, że grobów kobiet, które mogły polować, faktycznie znajdowano więcej. I to na tyle dużo, że rzuca to zupełnie nowe światło zarówno na relacje damsko-męskie w prehistorii, jak i sposób funkcjonowania i życia ludzi wtedy istniejących.

Electronic Arts zaskoczyło fanów. Wspaniałe wieści dla fanów serii Mass Effect. Wszystko się potwierdziłoElectronic Arts zaskoczyło fanów. Wspaniałe wieści dla fanów serii Mass Effect. Wszystko się potwierdziłoCzytaj dalej

"Nasze odkrycia skłoniły mnie do ponownego przemyślenia najbardziej podstawowej struktury organizacyjnej starożytnych grup łowców-zbieraczy, a bardziej ogólnie grup ludzkich" - wyjaśnił Haas w komunikacie prasowym Science Advances. "Wśród historycznych i współczesnych łowców-zbieraczy prawie zawsze jest tak, że samce są myśliwymi, a kobiety zbieraczami. Z tego powodu - i prawdopodobnie z powodu seksistowskich założeń dotyczących podziału pracy w zachodnim społeczeństwie - znaleziska archeologiczne kobiet posiadających narzędzia łowieckie po prostu nie pasowały do ​​panujących światowych poglądów" - dodał. Jego zdaniem badaczom potrzeba jednak wielu kolejnych dowodów, aby przełamać dotychczasowy stereotyp.

Naukowcy przeszukiwali odkrycia ze 107 innych stref wydobywczych z Ameryki Północnej i Południowej, w celu odnalezienie kolejnych dowodów na poparcie swojej tezy. Natrafiono na 429 odkrytych grobów datowanych na późny Plejstocen lub wczesny Holocen. Łącznie znaleziono 27 grobów, w których oprócz człowieka znajdowały się przyrządy łowieckie - 16 z nich należało do mężczyzn, jednak aż 11 do kobiet.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć

2. Pilny apel Morawieckiego do tysięcy Polaków. Premier prosi o pomoc

Modernistyczne konstrukty związane z płcią

W strefie wydobywczej Wilamaya Patjxa w Peru odnaleziono 26 innych grobów. Oprócz wspomnianej wyżej kobiety, natrafiono także na szczątki mężczyzny również pochowanego ze swoim sprzętem do polowań. Przeanalizowano pozostałości, w tym zęby i struktury kostne udowadniając faktyczną płeć i wiek odnalezionych osób. Datowanie węglem pozwoliło wskazać okres, gdy osoby te zostały pochowane, co miało miejsce około 9 tys. lat temu.

Utwierdzono się w przekonaniu o tym, że osoby te polowały, gdyż były również mięsożerne. Skąd w ogóle pomysł, że wyposażenie łowcze znalezione w grobie wskazuje na bycie łowcą? To proste - wiemy, że dawniej właśnie w ten sposób chowano zmarłych, gdy do ich grobów wkładano przedmioty z nimi związane najbliżej podkreślające ich rolę w społeczeństwie i to, co robili. W ten sam sposób niedawno wskazano, że nie wszyscy wikińscy wojownicy byli mężczyznami. Kluczowe okazało się znalezienie pomiędzy udami zmarłych broni lub tarczy.

Użytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćUżytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćCzytaj dalej

Badacze wskazują, że teraz skupią się na przełamywaniu stereotypów szkodzących dawnym ludziom. Nowe odkrycie może kompletnie przełamać to, w jaki sposób wyobrażaliśmy sobie dawne role społeczne, na co, jak twierdzą naukowcy, patrzeliśmy przez pryzmat seksizmu. A raczej "modernistycznego konstruktu związanego z płcią szkodliwego dla dawnych ludzi".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
  2. Od wtorku nowe rozporządzenie dotyczące praw jazdy - Co się zmieni?
  3. Księżyc może mieć swojego "bliźniaka" i naukowcy go znaleźli. Niesamowite wieści
  4. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  5. Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakane
  6. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  7. Małgosia z 5. edycji “Rolnik szuka żony” jest nie do poznania. Teraz zdradziła sekret swojej metamorfozy

Następny artykuł