Kobiety w wojsku podczas marszu.
Źródło: Pixabay

Czy obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet to dobry pomysł?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Października 2020

Temat związany ze służbą wojskową od lat budzi wiele dyskusji. Wśród Polaków znajdują się osoby, które uważają, że takowe szkolenia powinny dalej być prowadzone, inni z kolei twierdzą, że brak obowiązkowej służby wojskowej jest dobrym ruchem. W dyskusjach tych co jakiś czas przewija się również wątek uczestnictwa w takowej służbie kobiet.

Sytuacja militarna w Europie wydaje się być dosyć stabilna. Co prawda na skraju Europy i Azji trwa obecnie konflikt między Azerbejdżanem, a Armenią, a przy naszej wschodniej granicy wciąż nie jest jasna sytuacja związana z zamiarami Białorusi, jednak ogólnie rzecz biorąc panuje względy spokój.

Poważna awaria w banku Santander. Klienci nie mają dostępu do pieniędzyPoważna awaria w banku Santander. Klienci nie mają dostępu do pieniędzyCzytaj dalej

Obowiązkowa służba wojskowa. Plusy i minusy

Wśród osób, które pozytywnie rozpatrują ponowne wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej, można odnaleźć głosy, które mówią, że takowe przedsięwzięcie zwiększy obronność naszego kraju. Więcej wyszkolonych obywateli, to większa liczba wykwalifikowanych żołnierzy, którzy mogą złapać za broń w przypadku zbrojnego konfliktu. Miłośnicy tej wizji podkreślają również, że w obecnym momencie, w razie poboru cywili do wojska, nasze wojsko nie będzie miało w zasadzie żadnej siły, ponieważ tak pobrani żołnierze nie poradzą sobie na polu bitwy. Z drugiej jednak strony znajdziemy osoby, które uważają, że wznowienie obowiązku służby wojskowej nie jest potrzebny, a nasz kraj powinien opierać się o siłę żołnierzy zawodowych oraz międzynarodowe sojusze, takie jak Unia Europejska, ONZ czy NATO, które dają nam zabezpieczenie pod względem sprzętu i wojska.

Uczniowie wrócą do nauki zdalnej? Nieoficjalne informacje zalewają InternetUczniowie wrócą do nauki zdalnej? Nieoficjalne informacje zalewają InternetCzytaj dalej

Kobiety w wojsku?

Kariera wojskowa jest coraz częstszym wyborem zawodowym dla kobiet. Na całym świecie coraz więcej kobiet zaciąga się do wojska i udowadnia, że w trudnych warunkach “słaba płeć” to tylko pusty slogan, za którym nie idą żadne sensowne argumenty. Kobiety już w przeszłości pokazywały, że wojna nie jest im straszna. Przykładów nie trzeba szukać daleko, w trakcie drugiej wojny światowej polskie kobiety odegrały ogromną rolę podczas działań militarnych w trakcie Powstania Warszawskiego. Działania łączniczek, które przekazywały kluczowe informacje w opanowanej przez wrogie wojsko Warszawie było zadaniem, którego niejeden mężczyzna by się nie podjął.

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresjąCzytaj dalej

Obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet

Obecnie kobiety mogą odbywać służbę wojskową w wielu państwach. Najbardziej znany przykład to oczywiście Izrael, gdzie armia składa się w około 1/3 z pań właśnie. Obowiązkowa służba wojskowa w izraelskiej armii trwa 24 miesiące, a w wyjątkowych sytuacjach może być ona przedłużona o kolejnych 12 miesięcy. Ze służby zwalniane są z kolei kobiety w ciąży, takie, które już posiadają dzieci oraz te, którym nie pozwala na służbę wiara. A czy w Polsce w razie przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej kobiety również powinny zasilić szeregi armii?

Następny artykuł