Rysunek przedstawiający osadę neandertalczyków.
Źródło: Pixabay

Ślady kobiety i dziecka z epoki lodowcowej. Niesamowita historia dwójki pradawnych ludzi, naukowcy oniemieli z zachwytu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Października 2020

Naukowcy natrafili na, prawdopodobnie najdłuższe, zachowane ślady ludzi z epoki lodowcowej. Do odkrycia doszło w Nowym Meksyku w miejscu, które słynie z dobrze zachowanych śladów zwierząt i ludzi sprzed tysięcy lat. 

Ślady odnalezione przez naukowców ciągną się przez 1.5 kilometra i opowiada wspaniałą historię matki i dziecka, które odbywały długą podróż przez tereny White Sands National Park.

Sony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiemSony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiemCzytaj dalej

Miejsce bogate w dawne ślady

White Sands National Park, to park narodowy zlokalizowany w Nowym Meksyku (USA). Miejsce to słynie, oprócz z białych wydm piaskowych, które zostały zawarte w samej nazwie, z licznych prehistorycznych śladów, które zachowały się w kewirze, czyli odsłoniętym dnie bezodpływowego okresowego jeziora znajdującego się na terenie parku narodowego. Ślady przedstawiają przede wszystkim zwierzęta żyjące tam w czasie zlodowacenia, które miało miejsce ponad 10 tysięcy lat temu. Można tam więc znaleźć ślady mamutów, tygrysów szablozębnych, wilków strasznych, bizonów czy megateriów. Wśród nich da się znaleźć oczywiście również ślady ludzi.

DZISIAJ GRZEJE:

1. W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstydu

2. Oficjalne. Podjęto decyzję w sprawie szkół, są nowe wytyczne

Niesamowite odciski stóp kobiety i dziecka

To właśnie ślady stóp kobiety i dziecka zwróciły w ostatnim czasie uwagę ekspertów. Trop przedstawiający wędrówkę dwójki ludzi jest, jak twierdzą naukowcy, najdłuższym śladem tego typu jaki dotychczas udało się odnaleźć, jest on również świetnie zachowany. Dzięki temu naukowcy byli w stanie stworzyć historię osób, które zostawiły odciski stóp. Najprawdopodobniej ślady należą do kobiety (lub młodego mężczyzny), która niesie na rękach małe dziecko. Według ekspertów kobieta pokonała drogę z punkty A do punktu B, gdzie zostawiła dziecko i wróciła z powrotem. Naukowcom udało się nawet określić prędkość chodzenia pradawnej kobiety, jak się okazuje, chyba się jej spieszyło, ponieważ szła z prędkością 1,7 metra na sekundę, kiedy normalne tempo spacerowe wynosi około 1,2 metra na sekundę. Ślady nie zbaczają z kursu i przez większość odkrytego odcinka idą w linii prostej. Co jakiś czas kobieta kładła na ziemi dziecko w celu złapania oddechu i odpoczynku. Dzięki temu naukowcy byli w stanie stwierdzić, że w trakcie powrotu kobieta przemieszczała się bez dziecka, jej ślady w piasku są o wiele płytsze.

Ślady stóp pradawnej kobiety i jej dziecka.

Mars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneMars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneCzytaj dalej

Co się stało z dzieckiem?

Naukowcy niestety nie mają pewności co dokładnie sprawiło, że w drogę powrotną kobieta wracała już bez dziecka. Może miała je po prostu przetransportować w bezpieczne miejsce albo zanieść do domu i wrócić w celu załatwiania innych spraw, jednak to są tylko domniemania. Fakty są niestety takie, że trasę kobiety i dziecka przecinają tropy dwóch zwierząt: mamuta, który prawdopodobnie przechodził w okolicy, ale nie spotkał kobiety i dziecka, oraz ogromnego leniwca, czyli megaterium, który był o wiele bardziej niebezpieczny. Aby sobie uzmysłowić jak groźny mógł być z pozoru niegroźnie brzmiący leniwiec, wystarczy wspomnieć, że w dorosłej formie ważył on nawet 5 ton, a rozmiarami przypominał słonia afrykańskiego. Według naukowców zwierzę w pewnym momencie stanęło na dwóch łapach w celu wywęszenia okolicznych zapachów, następnie opadło na cztery łapy i poszło dalej. Czy na swojej drodze spotkało jeszcze tajemniczą kobietę z dzieckiem? Tego niestety nie wiadomo.

Eid Mar - prawdopodobnie najdroższa moneta na świecie. Jej historia jest niesamowitaEid Mar - prawdopodobnie najdroższa moneta na świecie. Jej historia jest niesamowitaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od 2 lat brzuch kobiety ciągle rośnie, ale nie przez ciążę ani łakomstwo. Wstrząsająca diagnoza
  2. Makłowicz odkrył na Podlasiu przepyszny farsz na pierogi. Danie nie ma sobie równych
  3. Eid Mar - prawdopodobnie najdroższa moneta na świecie. Jej historia jest niesamowita
  4. Sony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiem
  5. Mars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędne
  6. Ogromna plaga we Wrocławiu. Mieszkańcy są przerażeni, boją się o siebie i psy

Następny artykuł