piejący kogut
Źródło: Pixit

Koguty pieją z zachwytu, a naukowcy razem z nimi. Niezwykłe wyniki badań

Artur ŁokietekArtur Łokietek
12 Września 2020

Dla niektórych wyniki tych badań mogą okazać się szokujące - koguty, kury i kurczaki okazują się być niemal tak samo inteligentne, jak choćby psy. Mają wiele cech osobowościowych, a także potrafią snuć przebiegłe plany. Czy postrzeganie drobiu może kiedyś się zmienić?

Wszyscy myślimy, że kurczaki, które często goszczą na naszym pieczywie, nie są tak inteligentne, jak na przykład ssaki. Jedne z badań rzucają kompletnie nowe światło na to zagadnienie.

Koguty jak psy

Mimo, iż na całym świecie popularne są aktualnie ruchy mające przeciwdziałać złym warunkom w jakim przychodzi żyć zwierzętom przeznaczonym do spożycia, często zdają się one na niewiele. Trochę winę ponoszą w tym wszystkim także i konsumenci - w końcu takie ryby czy nawet kurczaki nie były postrzegane jako zwierzęta inteligente, mające jakiekolwiek cechy osobowościowe. Mało kto porównywał je do zwierząt, których zwyczajnie "się nie je" (no, w większości krajów przynajmniej) takich jak psy czy inne domowe pupile. Te w końcu wykazują przywiązanie do swojego właściciela, różnią się także od siebie jeżeli chodzi o charakter. Badacze ogłaszają przełom w kwestii postrzegania drobiu, który, jak się okazuje, też ma uczucia. A przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w piśmie Animal Cignition.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Kurczaki też mają uczucia!

Naukowcy wzięli na cel koguty, kury i kurczaki, czyli zwierzęta, którym nie przyszło nam przypisać różnych cech charakteru. Okazuje się jednak, że te są w stanie wyrażać zdenerwowanie, pojmują otaczającą ich rzeczywistość, a nawet są empatyczne! "Kurczaki posiadają zdolność rozumowania i logicznego wnioskowania. Zdolność, którą ludzie nie nabywają wcześniej, jak w siódmym roku życia (…). Są także w stanie przewidzieć przyszłe wydarzenia" - mówił Telegraph.co.uk jeden z naukowców biorących udział w badaniu, Loro Marino. Co ciekawe, drób może być równie inteligentny co psy. Rozumieją i potrafią na swój własny sposób wyrazić uczucia takie jak zdenerowanie, stres, strach, a nawet oczekiwania (na kogoś lub na coś), więc potrafią patrzeć w przyszłość. "Kurczaki bywają mylnie postrzegane jako takie, którym brak cech psychologicznych, które dostrzegamy u innych inteligentnych zwierząt i zwyczajowo postrzegane są jako głupsze od innych zwierząt" - wspomniał Loro Marino. Zastanówmy się więc jeszcze raz, jak postanowimy zamówić kotlet z kurczaka w jakiejś restauracji!

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]Czytaj dalej

Przebiegłe zwierzęta

Ze wszystkich wniosków naukowców, niezwykle ciekawie brzmi teza jakoby kury i koguty były niezwykle przebiegłe, czym niejako kojarzyć się mogą nawet z psami. Te w końcu, gdy zdają sobie sprawę z nagrody, mogą na nią liczyć i spodziewać się jej dostania. Kury, kurczaki czy koguty mają nawet nieco prywmitywny instykt stadny, w którym nie mają problemów z rozróżnianiem swojej pozycji. O przebiegłości drobiu niech świadczy zachowanie kogutów, które po pretekstem znalezienia jedzenia wabią do siebie kury chcąc wykorzystać je do typowo cielesnych celów. Kury jednak odpowiednio reagują na takie zagrywki. Badacze chcieliby, aby ludzie byli świadomi tego, jak w istocie zachowują się i co czują takie zwierzęta. Choć wnioski naukowców są doprawdy zaskakujące, raczej nie liczylibyśmy na to, że w jakikolwiek sposób przełożą się na bardziej sprawiedliwe i humanitarne traktowanie drobiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy znaleźli gigantyczne mrowisko. Wygląda jak UFO [wideo]
  2. Chińska rakieta spadła nieopodal szkoły. Po wybuchu wyzwoliła kłęby toksycznego dymu [wideo]
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Eksperci wskazali jeden szczegół, który jest niezwykle istotny

Następny artykuł