Baza księżycowa - wizja artystyczna
Źródło: Wikipedia Commons

Czy budowa kolonii na Księżycu to dobry pomysł?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Października 2020

Wszystkie główne agencje kosmiczne pracują nad programami kosmicznymi, które mają sprawić, że w niedalekiej przyszłości na powierzchni Księżyca powstanie pierwsza ludzka kolonia poza granicami naszej planety. Czy ludzkość powinna rozwijać się w tym kierunku?

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) chce wysłać na powierzchnie Srebrnego Globu ludzi już w 2024 roku. W międzyczasie prowadzone są również badania, które mają na celu przygotowanie ludzkości na budowę kolonii kosmicznej na Księżycu, a w dalszej kolejności na Marsie. Wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Naukowcy zbadali superwulkan Yellowstone i osłupieli. Ogromne ilości magmy blisko powierzchniNaukowcy zbadali superwulkan Yellowstone i osłupieli. Ogromne ilości magmy blisko powierzchniCzytaj dalej

Podbój kosmosu kosztuje

W 1973 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna podsumowała łączny koszt misji Apollo, dzięki którym 12 astronautów stanęło na powierzchni Księżyca. Projekt kosztował łącznie 25,4 miliardów dolarów, co po przeliczeniu na obecne kursy wynosi około 156 miliardów dolarów. Oznacza, to że kilka loty kosmiczne na Księżyc wyniosły więcej niż Produkt Krajowy Brutto takich krajów jak Ukraina, Słowacja czy Kuwejt.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje

Obecnie koszty związane z najważniejszym projektem NASA, a więc programem Artemis oszacowano na 35 miliardów dolarów. Porównując do z raportem z 1973 roku, Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje wydać o wiele więcej pieniędzy na misję. Warto jednocześnie pamiętać, że nie jest to jedyny projekt, który realizują Amerykanie. Wśród najważniejszych programów znajdziemy misje bezzałogowe na Marsa oraz dobiegającą końca misję OSIRIS-REx.

Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazićJak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazićCzytaj dalej

Czy budowa kolonii na Księżycu jest nam w ogóle potrzebna?

Amerykańska Agencja Kosmiczna tłumaczy, że dzięki budowie bazy kosmicznej na powierzchni Księżyca, ludzkość zrobi ogromny krok w kierunku kolonizacji Marsa. W przyszłości loty w dalsze części kosmosu miałyby się odbywać właśnie z powierzchni Srebrnego Globu. W ostatnim czasie szansę na realizację tej misji zyskały na sile, a to ze względu na odnalezienie ogromnych zasobów wodnego lodu na Księżycu. Odkrycie to znacząco zmniejszy koszty utrzymania pozaziemskiej bazy, ponieważ kolonizatorzy nie będą uzależnieni od dostaw wody z Ziemi, tylko będą w stanie sami ją wytwarzać.

Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmosNaukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmosCzytaj dalej

Ogromne koszty prowadzenia takowych misji powodują, że wiele osób zastanawia się czy to, aby na pewno dobry pomysł na rozdysponowanie tych środków. Eksperci podkreślają, że budowa bazy na Księżycu nie musi być wcale niesamowicie drogim zajęciem, a agencje kosmiczne mogłyby się zamknąć w łącznych kosztach opiewających na niecałe 100 miliardów dolarów. Wiele osób uważa jednak, że takie wykorzystanie pieniędzy to zwyczajne marnotrawstwo środków, a ludzkość powinna przeznaczyć je na rozwiązanie bardziej przyziemnych problemów związanych z głodem, chorobami i nierównościami społecznymi. A jakie jest Twoje zdanie? Czy ludzkość potrzebuje kolonii na Księżycu?

Następny artykuł