Aedes albopictus - azjatycki komar tygrysi podczas kąsania.
Źródło: Wikipedia Commons

Ocieplenie klimatu ściągnęło w nasze rejony nowego owada. Jego ukąszenie może być śmiertelne

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Czerwca 2020

Zmiany klimatu są coraz bardziej zauważalne. Wpływają one na pogodę, która w ostatnim czasie w Polsce jest niezwykle zmienna i często niebezpieczna. Ocieplenie klimatu wpływa również na zmiany w faunie i florze. Niektóre gatunki owadów rozszerzają swój zakres występowania dzięki sprzyjającym im warunkom atmosferycznym.

Ostatnio informowaliśmy, że w Polsce pojawiła się “czarna pszczoła’ gatunek na naszym terenie uznany za wymarły jeszcze w 2002 roku. Ze względu na ocieplenie klimatu owad do nas powrócił. Podobna sytuacja ma się z nowym gatunkiem komara.

Zmiany klimatu, a nasze otoczenie

Klimat zmienia się na naszych oczach. Temperatury na Syberii osiągają rekordowe wartości, na przemian doświadczamy upalnej pogody, która ustępuje okresom gwałtownym burz z gradem i obfitymi opadami deszczu, a coraz więcej rejonów na naszej planecie dotykanych jest trąbami powietrznymi. Podwyższenie się temperatur wpływa również na zwiększenie wpływów owadów, które dotychczas spotykane były jedynie w klimacie tropikalnym. Rozprzestrzenianiu się owadów sprzyja również rozwój handlowy i technologiczny. Produkty z dalekich zakątków świata sprowadzamy do Europy na porządku dziennym. Często w takich transportach znajdują się różne owady, które "na gapę" przylatują w nasze rejony.

Azjatycki komar, który może zabić

W Europie pojawił się nowy gatunek komara. Chodzi o Aedes albopictus lub Stegomyia albopicta, czyli o azjatyckiego komara tygrysiego. Pochodzi on z południowo-wschodniej Azji i jest niezwykle inwazyjnym gatunkiem owada. Można go rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie, na czarnym ciele występują u niego białe prążki, osiąga rozmiary od 2 do 10 milimetrów, a jego ukąszenie może być śmiertelne.

Szybko się rozprzestrzenia i roznosi wiele chorób

Dzięki bardzo dobrym zdolnościom adaptacyjnym komar ten bardzo szybko się rozprzestrzenia. Tak samo jak dobrze nam znane komary, ten gatunek również żywi się ludzką i zwierzęcą krwią. Jest on jednak o wiele groźniejszy od normalnego komara, ponieważ roznosi o wiele więcej chorób. Azjatycki komar tygrysi jest nosicielem ponad 20 groźnych dla człowieka chorób, takich jak: chikungunya (CHIK), gorączka denga, zika, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu, wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE). W zeszłym roku w Czechach odnotowano przypadek śmierci spowodowany Dengą, po ukąszeniu przez komara tygrysiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna, czarna pszczoła wróciła do Polski. Wcześniej uznano ją za gatunek wymarły
  2. Tajemnicza skała okazuje się być kosmicznym lodowcem. Naukowcy opublikowali nowe badania
  3. Niesamowite znalezisko w Lublińskiej szkole. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  4. Naukowcy nie mają wątpliwości. Lato będzie jednym z najgorętszych od dawna

Następny artykuł