Gryzący komar
Źródło: pixabay

Szokujący eksperyment. Miliony genetycznie zmodyfikowanych komarów wypuszczono na wolność

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Sierpnia 2020

Mimo sprzeciwu mieszkańców i naukowców, zdecydowano się wypuścić 750 milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów OX5034 do środowiska. Eksperci obawiają się powtórki z "Parku Jurajskiego". Jaki cel ma tak szokujący eksperyment?

Genetycznie zmodyfikowane komary wypuszczone na wolność? Brzmi niepokojąco i choć cel jest doprawdy szczytny, mało kto jest w stanie zaakceptować decyzję urzędników.

Komary, choroby i problemy

Za nowy, genetycznie zmodyfikowany gatunek komara nazwany OX5034 odpowiada Brytyjska firma Oxitec. Firma dostała oficjalną zgodę na wypuszczenie komarów do środowiska naturalnego na terenie hrabstwa Harris w Teksasie w 2021 roku. Wcześniej jednak, bo zaledwie w tym tygodniu, siedem agencji stanu Floryda jednogłośnie zatwierdziło eksperyment. czym jednoznacznie umożliwiło jego przeprowadzenie na terenie tego Stanu. W związku z tym na wolność wypuszczonych zostanie blisko 750 milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów. Warto tu jednak wspomnieć o tym, że cel jest tu całkiem słuszny - walka z przenoszonymi przez gatunek Aedes aegypti niezwykle niebezpiecznymi chorobami takimi jak denga, Zika, żółta gorączka i wiele innych. W latach 2009-2010 miała miejsce na Florydzie epidemia gorączki denga, co wymusiło na władzach próbę podjęcia walk z olbrzymimi populacjami niebezpiecznych owadów. Niestety, nieskutecznie.

Wysyp kawę na folię i ją podpal. Piorunujący efekt jest natychmiastowyWysyp kawę na folię i ją podpal. Piorunujący efekt jest natychmiastowyCzytaj dalej

Sposób na miarę XXI wieku

Jak donoszą władze Florydy, próbowano już wszystkiego - oprysków rozpylanych z powietrza i ziemi czy za pomocą ryb zjadających komary, ale nic nie przyniosło oczekiwanego skutku. Ogromne koszta jednak pozostały. Co ciekawe, Aedes aegypti stanowią wyłącznie 1 procent populacji komarów w rejonie, a walka z nimi kosztuje co roku około miliona dolarów. Od 2012 Oxitec rozpoczął oficjalne prace na zlecenie władz Florydy i w końcu doczekano się - powstał zmodyfikowany genetycznie samiec komara nazwany OX513A. Komar miał umrzeć zanim stał się dorosły. W ten właśnie sposób zdecydowano się na walkę ze szkodnikami - OX513A będą łączyć się z samicami na wolności i produkować potomstwo, które ma umierać przedwcześnie, co ostatecznie ograniczy populację. Warto tu jednak wspomnieć, że gen dotyka wyłącznie osobniki płci żeńskiej, które kąsają ludzi i przenoszą choroby, gdyż samce żywią się nektarem kwiatów i dalej będą mogły żyć przez kolejne pokolenia.

Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaOgromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaCzytaj dalej

Olbrzymie kontrowersje

Samce GMO testowano już na Kajmanach, w Panamie i Brazylii, z czego w ostatnim z tych rejonów ograniczono populację gatunku o około 95 procent. Choć Agencja Środowiska wyraziła oficjalną zgodę na przeprowadzenie próby w warunkach naturalnych na Florydzie, mieszkańcy nie są zachwyceni - aż 240 tys. osób podpisało petycję przeciw planom naukowców. Oxitec podczas testów i badań udowodnił, że komary nie powodują zagrożenia dla ludzi, przeżywają tylko samce (nazwano tę technologię "Friendly Mosquito"). Mimo to, część ugrupowań ekologicznych Florydy już wnioskuje o anulowanie eksperymentu twierdząc, że transmitowanie męskich genów komarów może źle wpłynąć na ekosystem. Niektórzy obawiają się, że eksperyment może wymknąć się spod kontroli. "Administracja wykorzystała pieniądze podatników i zasoby rządowe do eksperymentu jak w Parku Jurajskim, z wyjątkiem tego, że nie na wyspie. Co może pójść nie tak? Nie wiemy, ponieważ bezprawnie odmówiono przeprowadzenia poważnej analizy ryzyka środowiskowego" - powiedział Jaydee Hanson, dyrektor ds. polityki w Międzynarodowym Centrum Oceny Technologii i Centrum Bezpieczeństwa Żywności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemcy podjęli niezwykle ważną decyzję. Znamy termin rozpoczęcia szczepień na koronawirusa
  2. Czy miód rzeczywiście leczy choroby? Jasne stanowisko naukowców
  3. Osoby po 40 roku życia powinny pracować maksymalnie 3 dni w tygodniu. Zaskakujące wyniki badań
  4. Wystarczą dwa słoiki w ogrodzie, aby pozbyć się komarów na całe lato

Następny artykuł