Spadająca gwiazda
Źródło: flickr

Nad Polską przelatuje kometa. Niepowtarzalne zjawisko zaobserwujesz gołym okiem

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Lipca 2020

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) zaskoczyła astronomów! Jej jasność wzrastała, w związku z czym możliwe stanie się zaobserwowanie jej gołym okiem. Kiedy kometa przeleci nad Polską i dlaczego okazała się tak interesującym obiektem?

Nad Polską przeleci kometa, którą będzie można zaobserwować bez używania specjalistycznego sprzętu. Wcześniejsze prognozy wskazywały jednak, że obiekt nie będzie łatwy w obserwacji.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)

Zbliżająca się do Ziemi kometa C/2020 F3 (NEOWISE) stanowi nie lada kąsek dla fanów astronomii. Jej obserwacja jednak będzie również możliwa bez posiadania specjalistycznego sprzętu, więc niepowtarzalne zjawisko stanie się atrakcją dla wszystkich. Początkowo jednak przewidywano, że jej obserwacja będzie utrudniona. Interesujący obiekt zaobserwowano po raz pierwszy 27 marca. Wtedy spodziewano się, że jej bardzo słaba jasność nie pozwoli na śledzenie jej toru lotu.

Coraz jaśniejsza gwiazda

Astronomowie ogłosili, że za pierwszym razem, gdy kometę zaobserwowano, jej jasność wynosiła 17 magnitudo. Magnitudo to jednostka służaca do przedstawiania miary gwiazdy określającej jej stopień blasku. Im niższe magnitudo, tym gwiazda jest jaśniejsza, a co za tym idzie - tym łatwiej ją zauważyć. Liczba "17" oznacza tu jednak bardzo słabą jasność, nawet 25 tysięcy razy niższą, niż najciemniejsze gwiazdy na niebie. Astronomowie nie spodziewali się jednak, że obiekt może się aż tak rozświetlić. Kolejne tygodnie przynosiły wzrostu magnitudo - 8 czerwca było to już 7,2 magnitudo, niespełna miesiąc później naukowcy ogłosili, iż kometa C/2020 F3 (NEOWISE) osiągnęła peryhelium (najbliższy punkt orbity ciała niebieskiego w stosunku do Słońca).

Przelot komety nad Polską 2020

W tym momencie jasność gwiazdy stopniowo maleje, jednak oddalając się od Słońca, staje się ona łatwiejsza do obserwacji. Możemy na nią spojrzeć nawet gołym okiem. Naukowcy ogłaszają, że najlepszy moment do obserwacji C/2020 F3 (NEOWISE) jest około 2,5 godziny przed wschodem Słońca i należy spoglądać w kierunku północnego-wschodu, niewiele wyżej, niż horyzont. Kometa najłatwiejsza w obserwacji będzie w dniach 9 - 11 lipca 2020.

Zobacz także:

  1. Rosjanie pracują nad rakietami z napędem jądrowym. Ich cel jest jasny - Mars
  2. Naukowcy coraz lepiej rozumieją burzliwą historię Drogi Mlecznej. Czeka nas kolizja z inną galaktyką
  3. Sonda Juno zrobiła kolejne zdjęcia Jowisza. Planeta wygląda niesamowicie
  4. Fantastyczne nagranie NASA z lądowania Apollo 14 na Księżycu. Piękne obrazy zapierające dech w piersiachNastępny artykuł