kometa
Źródło: AF.mil

Teleskop Hubble'a uchwycił przelatująca kometę. Fenomenalne zdjęcia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Sierpnia 2020

Teleskop Hubble'a wykonał przepiękne zdjęcia przelatującej komety. Stanowią one nie tylko atrakcję dla każdego entuzjasty astronomii, ale przynoszą również wielką wartość naukową. Kometa jeszcze wróci do naszego układu słonecznego, jednak nie nastąpi to prędko.

Przelot komety NEOWISE to jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych ostatnich lat. Teleskop Hubble'a uchwycił ostatnie, "pożegnalne" zdjęcia odlatującego obiektu.

Kometa NEOWISE niedaleko Ziemi

W lipcu tego roku doszło do niezwykle ciekawego i rzadkiego wydarzenia dla wszytkich fanów astronomii i badań kosmosu. To wtedy niedawno odkryta kometa C/2020 F3 (NEOWISE) osiągnęła peryhelium i dało się ją zobaczyć gołym okiem. Wydarzenie ściągnęło uwagę wielu entuzjastów kosmosu, którzy ochoczo wykonywali zdjęcia i dzielili się swoimi własnymi pracami z innymi. To szczególnie ważne wydarzenie również dla Polaków, gdyż z naszego kraju nie było możliwości oglądania tak wspaniałego widowiska od czasów przelotu komety Hale’a-Boppa w 1997 roku. Naukowcy postanowili odpowiednio "pożegnać" odlatującą od nas kometę, wykorzystując przy tym najbardziej zaawansowany teleskop jaki obecnie istnieje, czyli Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia zapierają dech w piersiach.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Obrazy techgame

Zdjęcia NEOWISE

Jednym ze zdjęć, którym ostatnio podzielili się badacze, jest to, na którym ujrzeć możemy komę komety. Koma to pyłowo-gazowa otoczka przypominającą atmosferę obiektu o niezwykle niskiej gęstości. Zjawisko powstaje wtedy, gdy obiekt znajduje się coraz bliżej Słońca. Badacze wyjaśniają jednak, że zdjęcia nie stanowią wyłącznie atrakcji dla fanów astronomii, a są odbierane ze sporym naukowym potencjałem. "Hubble ma o wiele lepszą rozdzielczość niż jakikolwiek inny teleskop. Ta rozdzielczość jest kluczowa w kwestii dostrzeżenia szczegółów otoczenia jądra. Pozwala nam zobaczyć zmiany w pyle zaraz po jego uwolnieniu z jądra, z powodu oddziaływania ciepła słonecznego. Obserwujemy zatem pył, który nosi ślady pierwotnych właściwości komety" - wyjaśnia naukowiec Qicheng Zhang z Caltech w Pasadenie w Kalifornii.

Przerażające zwierzę znalezione na plaży. Czym jest tajemniczy stwór bez oczu?Przerażające zwierzę znalezione na plaży. Czym jest tajemniczy stwór bez oczu?Czytaj dalej

Obrazy techgame

Czy kometa powróci?

3 lipca tego roku NEOWISE osiągnęła odległość najbliższą Słońcu i tu ponownie nie obyło się bez zaskoczeń. Kometa znalazła się bowiem w punkcie odegłym o zaledwie 27 milionów kilometrów od Słońca, co stanowi naprawdę bliską odległość. Przy takim dystansie większość obiektów spala się lub rozpada, w tym różne komety. Naukowcy jednak donoszą, iż w jądrze NEOWISE nie doszło do żadnych zmian. Co ciekawe, kometa powróci do naszego układu słonecznego, ale dopiero za... ok. 7 tysięcy lat. To dość sporo, ale nie zapominajmy, że przez ten czas odwiedzą nas zapewne inne, fascynujące obiekty z kosmosu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  2. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata
  3. Według naukowców banany promieniują i są bardziej niebezpieczne, niż Ci się wydaje
  4. Potężny wybuch w kosmosie trwa już ponad 400 lat. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Następny artykuł