Kometa z długim fioletowym ogonkiem.
Źródło: Pixabay

Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Września 2020

Naukowcy zarejestrowali ostatnio niezwykle dziwne zjawisko. Wokół komety 67P Churyumov-Gerasimenko zauważyli dziwne, ultrafioletowe światła. Po głębszej analizie odkryli co to takiego.

Po głębszej analizie naukowcy doszli do tego, czym są tajemnicze światła, które rozświetlają przestrzeń nad kometą. Tego typu zjawiska często można obserwować na Ziemi oraz innych planetach, jednak to pierwszy raz, kiedy naukowcy zauważyli ten efekt nad kometą.

Zaskakujące zjawisko nad kometą

Zjawisko, które zaobserwowali naukowcy, regularnie widoczne jest w okolicach kół podbiegunowych na Ziemi i jest również obserwowalne na wszystkich planetach Układu Słonecznego poza Merkurym. Mowa oczywiście o zjawisku zorzy polarnej. Co prawda światła tego typu rozświetlają też część księżyców, np. Ganimedesa czy Europy, jednak nigdy wcześniej astronomowie nie zaobserwowali tego zjawiska na komecie.

Gigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoGigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Ultrafioletowe światła wokół komety

Zjawisko zostało zaobserwowane dzięki sondzie Rosseta, która badała kometę 67P Churyumov-Gerasimenko. Zgodnie z pomiarami zebranymi przez urządzenie, wokół komety jarzy się ultrafioletowe światło. Głos w sprawie zabrał fizyk Jim Burch, który na co dzień pracuje w Southwest Research Institute. Stwierdził on, że chociaż bada zorze polarne od 50 lat, to odkrycie wokół 67P “jest zarówno zaskakujące i fascynujące”. Odkrycie robi takie wrażenie, ponieważ kometa nie posiada pola magnetycznego, które jest bardzo ważne w procesie powstawania zorzy polarnej.

Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Czytaj dalej

Jak powstają zorze polarne

Zorze polarne to niezwykle piękne zjawisko, które najczęściej można zaobserwować w okolicach koła podbiegunowego. Od czasu do czasu zdarza się, że zorze występują również na niższych wysokościach geograficznych, jednak jest to zjawisko dosyć rzadkie. Do powstania zorzy polarnej dochodzi w momencie, w którym wiatr słoneczny oddziałuje na naładowane cząsteczki magnetosfery. Wspomniane cząsteczki opadają do górnych warst atmosfery i przemieszczają się wzdłuż linii pola magnetycznego biegunów. Właśnie w tamtych strefach możemy zaobserwować wielobarwne fale przelewające się wysoko na niebie.

Na Wenus jest życie? NASA: No to przeprowadzimy tam misjęNa Wenus jest życie? NASA: No to przeprowadzimy tam misjęCzytaj dalej

Zorze polarne mogą jednak powstawać również w inny sposób. Światła tego typu na Ganimedesie i Europie powstają w oparciu o pole magnetyczne Jowisza. Naukowcy nie mają jednak pewności w jaki sposób się to odbywa. Sposób powstania zorzy polarnej na komecie również owiany jest tajemnicą, naukowcy mają jednak parę teorii na ten temat.

Zorza polarna na komecie. Jak to możliwe?

Tak jak już wspomnieliśmy, kometa 67P Churyumov-Gerasimenko nie posiada pola magnetycznego. Posiada jednak szczątkowe ślady atmosfery w postaci otoczki gazu, która uformowała się wokół jądra aktywnej komety. W momencie, w którym zbliża się ona do Słońca, lód znajdujący się na komecie zostaje poddany sublimacji. To właśnie w tym procesie sonda Rosetta wykryła ultrafioletową poświatę i elektrony wiatru słonecznego. Początkowo myśleliśmy, że poświata została wywołana interakcją fotonów słonecznych z gazem komety, to powszechne zjawisko - tłumaczy astronom Joel Parker z Southwest Research Institute. - Byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że jest to zorza polarna napędzana przez elektrony wiatru słonecznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies rasowy, ale bez rodowodu. Czy pies bez papierka jest kundlem?
  2. Aktor "Na Wspólnej" jadł pyzy i kluski, a i tak schudł 19 kg. Niewiarygodna metamorfoza, jest nie do poznania
  3. Błyskawiczna surówka z kapusty pekińskiej, tylko 3 składniki. Cała rodzina zachwyci się jej smakiem
  4. Przełomowe odkrycie. Znaleziska były nietknięte przez 2500 lat. Doskonały stan zachwyca naukowców
  5. 20 miliardów złotych dla Polski od UE. Rząd przeznaczy pieniądze na kontrowersyjną technologię
  6. Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Dr Grzesiowski wyjaśnia

Następny artykuł