Ekran komputera z kodem i ramię lekarza
Źródło: pickpik.com

Komputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceni

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
9 Listopada 2020

Przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19. Naukowcy stworzyli preparat wielokrotnie skuteczniejszy niż testowane obecnie efekty prób opracowania skutecznej szczepionki. Umożliwiła to innowacyjna technika komputerowa.

Naukowcy z University of Washington School of Medicine opracowali niesamowicie obiecującą szczepionkę, która może okazać się kluczem do pokonania wirusa SARS-CoV-2. Z wykorzystaniem techniki komputerowej uzyskali nanocząsteczkę białkową, która imituje strukturę molekularną wirusa.


Szczepionka z Waszyngtonu może zakończyć pandemię


Obecnie trwają testy szczepionki w laboratoriach. Trudno nazwać je inaczej niż sukcesami. Podanie szczepionki myszom sprawiło, że gryzonie wytworzyły przeciwciała neutralizujące wirusy i są one aż dziesięciokrotnie skuteczniejsze od tych, które nabywają ozdrowieńcy po przebyciu choroby.

Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaKierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaCzytaj dalej


Dalsze testy i białko Spike


Badania z udziałem myszy były na tyle udane, że dalsze eksperymenty przeprowadzono z udziałem małpy. W tym przypadku efekty dały kolejny powód do radości. Wytworzone przez zwierzę przeciwciała skierowane były w wiele różnych miejsc białka Spike - substancji będącej znaczącą częścią mechanizmu zaraźliwości wirusem.


W praktyce oznacza to, że szczepionka ma predyspozycje do bycia skuteczną w walce z wieloma późniejszymi szczepami koronawirusa. Eksperci przypuszczają, że mogą się one pojawić w wyniku mutacji wirusa.


Kolejną wyjątkowo obiecującą informacją jest fakt, że podanie szczepionki wywołało silną odpowiedź limfocytów B. To właśnie one umożliwiają nabycie trwałej odporności na daną chorobę, dzięki uruchomieniu pamięci immunologicznej. Dzięki temu szczepionka mogłaby chronić nas przez całe lata.

Ryby ukończyły grę Pokemon. Niesamowity eksperyment prosto z JaponiiRyby ukończyły grę Pokemon. Niesamowity eksperyment prosto z JaponiiCzytaj dalej


Wyjątkowa skuteczność


Nanoszczepionka z Waszyngtonu jest o tyle wyjątkowa, że rozwiązuje problemy, z którymi zmagają się inni pretendenci do bycia ratunkiem ludzkości. Największymi trudnościami napotykanymi przez naukowców są konieczności podawania niezwykle dużych dawek opracowanych substancji oraz długi, skomplikowany i drogi proces produkcji.


Ekspertom z Waszyngtonu udało się to obejść. Ich szczepionka uzyskała wynik przeciwciał dziesięciokrotnie większy niż u konkurentów, przy jednoczesnym zastosowaniu sześć razy mniejszej dawki. Poza tym szczepionka jest łatwa w produkcji i przechowywaniu, gdyż nie potrzebuje nieustannego przebywania w zamrażarce, czego nie można powiedzieć o większości opracowanych dotąd preparatów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Dr Grzesiowski ostrzega przed covidową szarą strefą. "Powoduje niekończące się łańcuchy zakażeń"


Przyszłość nowej szczepionki


Wszystkie przeprowadzone dotąd testy na zwierzętach dały niezwykle obiecujące efekty. Obecnie szczepionka została przekazana dwóm firmom farmaceutycznym, które przeprowadzą testy na wyznaczonych kandydatach w szpitalach klinicznych.


Autorzy szczepionki są dobrej myśli. Obiecujące wyniki testów są po ich stronie. Jeśli ludzie zareagują na szczepionkę równie dobrze, jak zwierzęta, być może otrzymamy w końcu upragniony ratunek. Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na dalsze informacje.

Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaPapież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  2. Straszliwy wypadek. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na dwie części
  3. Przełomowe odkrycie naukowców. Dotyczy organizmów, które mogą żyć na Marsie do dzisiaj
  4. Naukowcy dawno nie byli tak podekscytowani. Słońce w nowym cyklu, czekali od dawna
  5. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  6. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  7. 11 listopada 1918 w prasie dominowało jedno słowo. Nie było mowy o "niepodległości"

Następny artykuł