Flaga Chin i USA
Źródło: flickr

Konflikt USA z Chinami się pogłębia. Państwo Środka ze zdecydowaną odpowiedzią

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Sierpnia 2020

Konflikt gospodarczy między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami przybiera coraz bardziej na sile. Po kilku zdecydowanych ciosach USA przyszedł czas na kontrę Chińczyków. Sytuacja robi się napięta.

Państwo Środka podjęło decyzję o aktualizacji listy technologii, które będą eksportowane poza granice Chin. Dotyczyć ich będą też nowe restrykcje.

Donald Trump kontra reszta świata

Okres wakacyjny to całkiem pracowity czas dla Białego Domu. Donald Trump prowadzi prywatną krucjatę przeciwko Chinom, które powoli wyrastają na głównego wroga Stanów Zjednoczonych. Swoją ofensywę Trump skupią głównie na chińskiej aplikacji TikTok, która szturmem wzięła światowy rynek aplikacji mobilnych, a według amerykańskiego wywiadu jest ona chińskim narzędziem do zbierania informacji na temat użytkowników. Trump domaga się sprzedaży i dekoncentracji aplikacji. Jeżeli Państwo Środka nie spełni jego oczekiwań do 12 września, to usługa TikTok zostanie wyłączona na terytorium USA. Chiny nie pozostają dłużne na zachowanie amerykańskiego prezydenta.

Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzytaj dalej

Pierwsze zmiany w chińskim eksporcie od 2008 roku

Chiny opublikowały właśnie aktualizację listy rozwiązań technologicznych, które zostaną poddane eksportowym obostrzeniom. Nowa lista jest bardzo szeroka, co skutecznie utrudni handel z firmami zagranicznymi, ponieważ jeżeli jakaś firma będzie chciała wysłać jakiś produkt znajdujący się na nowej liście za granicę, będzie musiał uzyskać zgodę chińskiego ministerstwa handlu. Na liście znajdują się takie rozwiązania technologiczne, jak: rozpoznawanie głosu, design procesorów, rekomendacja usług, analiza danych oraz rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.

Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonąłAtomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonąłCzytaj dalej

A wszystkiemu winny TikTok

W ostatnim czasie chińska agencja Xinhua opublikowała obszerny wywiad z profesorem chińskiego uniwersytetu międzynarodowego biznesu i ekonomii. Cui Fan pełni również funkcję rządowego doradcy handlowego. Zapewnił on, że ByteDance, firma, która posiada prawa do TikToka, będzie musiała przejść nową procedurę rejestracyjną. Sama firma w niedzielę wydała oficjalny komunikat, że zamierza przestrzegać wszystkich nowych wymogów prawnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?
  2. Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w Polsce
  3. Zostań współwłaścicielem CD-Action. Legendarne czasopismo sprzedaje swoje akcje
  4. Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonął

Następny artykuł